"Кинезитерапевтът" без диплома от Варна, представящ се като д-р Коларов, остава зад решетките, след като Окръжен съд – Пловдив потвърди мярката му за неотклонение „задържане под стража“, наложена от Районния съд преди дни.
56-годишният мъж, чието истинско име е Малин Конаров, бе арестуван в Пловдив след серия нерегламентирани терапии, които предлагал на пациенти в различни градове в страната. Днес той обжалва първоначалното определение на Районния съд, но и втората инстанция прецени, че за момента постоянният арест се явява най-адекватната мярка за неотклонение.
Пред магистратите Конаров се защити с аргумента, че кинезитерапията не е медицинска, а спортна професия, и че е завършил обучението си в Швеция, но дипломата му не била призната в България.
„Аз правя масажи и съм се писал кинезитерапевт, а не доктор. Лекарите осакатяват хората, а аз ги възстановявам. Имам не един, а стотици оправени пациенти, включително от чужбина. Единствен съм аз, който може без лекарства да оправя очи и кръвно. Това е абсурд“, заяви той пред съда, цитиран от trafficnews.bg.
Прокурор Грошев обаче контрира, че обвиняемият от дълго време е упражнявал тази дейност и срещу него са събрани достатъчно доказателства, включително разпити и справки. По думите му, Конаров е реабилитиран, но въпреки това е продължил да прилага нерегламентирани терапии върху множество лица, което е достатъчно основание за налагането на най-тежката мярка.
Припомняме, че Конаров бе задържан в Пловдив преди броени дни. Според разследващите той няма медицинско образование, но въпреки това е „лекувал“ хора с тежки операции, травми и хронични заболявания. Във Фейсбук профила му са качени десетки видеа с пациенти – от деца до възрастни хора на по 100 години, като във всички клипове лицето му остава скрито.
В последния му пост е било обявено, че ще бъде в Пловдив от 11 до 14 август, но вместо да се върне във Варна, където поддържал кабинет, е бил задържан от полицията. Въпреки ареста му, страницата му в социалната мрежа продължава да съобщава, че практиката във Варна работи.
Настоящето определение е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.