Керпичена постройка събуди пунически войни между пловдивчанин и инвеститор в “Остромила“

Автор: TrafficNews 5092
Керпичена постройка събуди пунически войни между пловдивчанин и инвеститор в “Остромила“

Керпичена постройка се оказа в основата на пунически войни, избухнали между собственик на имот в кв. „Остромила“ и строител на нов жилищен комплекс. Двете страни спорят какви са точните граници на имотите им и дали съоръжението, което попада помежду им, трябва да бъде съборено.

Георги Драганов – настоящ собственик на постройката, в която родителите му са живеели, прави редица опити да защити правата си. Всички те удрят на камък, докато в един момент не разбира, че тя не присъства в данните на Кадастъра.

Стига се до жалба в съда, който да бъде арбитър, защото нито една институция по трасето не може да изкаже решаващото становище. Но преди думата на магистратите в Районен съд да бъде чута, постройка пада в жертва на строителния предприемач – фирма „Лукс Строй 21“ ЕООД.

Георги Драганов: Оказа, че няма институция, която да може да ги спре...

Георги Драганов разказва пред TrafficNews, че наследява имота, в който се намира къщата му, от неговите родители. Преди десетилетия последните живеели в керпичената постройка, която в момента инвеститорът иска да събори. По нотариален акт тя се води като селскостопанска постройка. В документите на районното кметство „Южен“ обаче фигурира като „навес“.

През пролетта на 2024 година в съседния имот започва да се обособява строителна площадка. Събарят се хамбар и къща, с които е „на калкан“. Между него и разчистения парцел остава керпичената постройка, която без той да подозира – скоро ще бъде обявена за „чужда“.

„Още в началото на строителните дейности, когато започна монтажа на крана, те вдигаха тежестите над къщата ни. Направих им забележка това да не се повтаря, не може 20 тона тежест да виси над сграда, в която има обитатели в момента. Един от собствениците на фирмата строител дойде след няколко часа, за да ми каже, помня точните му думи: „Приятелче, ами твоята къща е влезнала в наши парцел“. Попитах: „Как е възможно това, 50 години е пълзяла ли?!“.

Оттогава започват и споровете относно това къде се падат точните граници на двата съседни имота – този на семейство Драганови и този на „Лукс Строй 21“ ЕООД. Данните на Агенция по геодезия, картография и кадастър, които би следвало да установят това – се оказват спорни сами по себе си.

Снимка на имотите преди строежа (2022г.), в червено - керпичената постройка

„В Кадастъра е сбъркано – постройката е четири метра, там се води 2 метра. Грешно е заснето назад в годините, незнайно кога. Повикахме геодезическа фирма, която да направи актуално заснемане. Констатираха, че има разминаване, което се случвало масово, казаха експертите. Направиха нов проект, който представихме в Община Пловдив и Агенцията по геодезия, картография и кадастър, за да се променят сгрешените данни. От фирмата възложител на строежа „Лукс Строй 21“ ЕООД подали някакво възражение, писано на коляно. И уважиха тяхното възражение. Ние ходихме 20 пъти в Кадастъра, дори не ни допуснаха да разговаряме с началника, за да коментираме нашата гледна точка“, казва Драганов. След като агенцията отказала да удовлетвори исканията му, той завел жалба.

Към момента в Районния съд – Пловдив се разглежда искова молба на собствениците на постройката срещу „Лукс Строй 21“ ЕООД. Предвид, че има такава процедура, възложителят трябва да преустанови временно дейностите на строителната площадка. Това обаче не се е случило до ден днешен.

„Всичко тръгва от това, че Кадастъра отказаха да променят сгрешените данни. А после се оказа, че няма институция, която да може да ги спре... РДНСК отговаря на строежи над 20 метра, от кметството в „Южен“, които са издали строителното разрешение, ми казват „Не можем нищо да направим““, разказва Драганов.


Съборената стена на постройката 

Преди дни получил предписание от районната администрация, в която се посочва: „Трябва да премахнете ваша опасна постройка, попадаща в чужд имот“. Даден е срок до 31 януари, в който да извърши процедурата. 

„На 24 януари строителят сам започна да събаря покрива на постройката. Съборена е и част от стената. Подадохме сигнал до МВР, дойде патрул на място и спряха фирмата. Изпратиха ни да пускаме жалба към район „Южен““.

Срещнали се с екип на районната администрация, който заявил, че постройката е опасна и трябва да се бутне: „Отговорих им – вече е опасно, защото с техните действия я направиха опасна. Нито аз ще я съборя, нито те ще я съборят – докато няма решение на съда. А ние ще стигнем до последна инстанция, ако се наложи“, каза още Драганов.

Съмненията на Драганови

Георги и Вера Драганови се опасяват, че има редица съмнителни обстоятелства около документацията и реализирането на строителството на съседната им жилищна сграда. Започват оттам, че още преди няколко години (бел.ав. главен арх. на Пловдив е Димитър Ахрянов), когато е протичала процедурата по промяна на Подробния устройствен план /ПУП/ на граничещия с тях поземлен имот – те не са били уведомени надлежно. Това ги е лишило от правото им да подават каквито и да било възражения като заинтересовани лица. По-късно Георги Драганов открива свой подпис върху документа, който твърди, че никога не е подписвал. Подал жалба в Прокуратурата, където е образувано досъдебно производство за фалшификация на лични данни.

„През 2023 година някой си е позволил да подправи подписа ми при подаването на документите за ПУП в голяма община. Подозирам, че това е извършено от някой от фирмата строител. Едната страна сме ние, другата са те. Някой полага фалшив подпис. Едва ли е някой от улицата. От август насам прокуратурата проверява случая, няколко пъти се удължава срокът за разследване. Ходил съм в полицията за графологичен анализ – видно е, че това не е моят подпис. Тази нередност ме е лишила от време да реагирам, когато ПУП е излезнал и съм можел да обжалвам“.

Другото сериозно съмнение, което виси над случая, е „изчезването“ на постройката от регистъра на Агенцията по геодезия, картография и кадастър. По твърдения на собствениците на имота съоръжението фигурира в старите им документи – нотариален акт и геодезическо заснемане от 1999 година. След 2021 г., или година преди съседният на тях имот да бъде закупен от „Лукс Строй 2021“ ЕООД – вече го няма.

„Питаме как е възможно да изчезне постройката от кадастралната карта? Никъде в момента в актуалните данни не е разчертано, че такова нещо съществува. Само преди 4 години тя фигурира, описана е като навес“, допълват те.

Семейството на Георги и Вера Драганови е категорично, че ще продължи да защитава правата си по съдебен път.

Инвеститорът: Този коптор навлиза 2 метра в моя имот

„Лукс Строй 21“ ЕООД получава разрешително за строеж на жилищен комплекс в кв. „Остромила“ през март 2024 година. На 9 май открива строителната площадка.

„Още когато набихме точките на имота и им казахме, че техния имот попада в нашия – те почнаха някакъв спор. Защото сме хора, направихме промяна по време на строителството, за да не се налага да им бутаме къщата им, която попада 40 см. в нашия имот. Имаме претенции само към тази незаконна постройка, която 2,6 метра навлиза при нас. Това дори не е постройка – това е цигански катун!“. С тези думи строителният предприемач Генади Петров, съдружник в „Лукс Строй 21“ ЕООД, описа проблема със спорната граница.

Той подчерта, че работата им се основава само на това, което официалните документи посочват, и в действията им няма нищо незаконно. Петров отрече фирмата му да „води дела“, а единствено има входирана искова молба от съседите, чрез която те се „опиват да узаконят постройката“. Той обаче е убеден, че тя се намира на територията на неговия имот и няма да чака решението на съда, а вместо това ще я премахне до 31 януари – срокът за изпълнение на предписанието, издадено от район „Южен“.


Разстоянието между жилищния комплекс и имота на съседите

Район „Южен“: В момента има опасна постройка

Районната администрация няколко пъти е била сезирана по случая. Започва преписка като на 17 януари 2025г. издава предписание към Георги Драганов за доброволно премахване на керпичената постройка. Мотивът е, че е опасна и попада в границите на чужд имот.

„Извикаха ни по спешност, за втори път присъствам на проверка тук. Тов, което виждам в момента, е че има опасна постройка“, казва Невена Павлова - старши експерт в отдел „Промишлено и гражданско строителство“, която води преписката по случая.

Тя заяви, че в документи в районната администрация, въпросния обект е описан като навес, но прилича повече на селскостопанска постройка.

„Изцяло работа на Кадастъра е да решат дали една сграда да бъде записана в картата като сграда, ако е такава. Ако е навес, тя не се заснема в кадастъра“, допълни експертът във връзка с разминаванията в данните относно вида на съоръжението.

На въпрос, ако постройката попада в неизяснена територия между двата имота, това дава ли право на инвеститора да я премахне, Невена Павлова отговори – „Това е спорно и трябва да бъде решено по съдебен път“.

Повече вижте във видеото:

Подобни новини

...

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина