Ако разбирате счетоводните концепции, тогава вероятно си мислите как могат да бъдат свързани одитът и взаимоотношенията в една двойка? Но, както можете да видите, психологията продължава да се развива, така че в нея се появяват нови и много интересни техники. Повечето експерти силно препоръчват провеждането на „одит на взаимоотношенията“ всяка година. Как става това?
По същество вие и вашият партньор сядате и честно отговаряте на списък от въпроси насаме. Откровеният разговор от сърце до сърце помага да „откриете“ слабите места във вашата любов и да разрешите проблемите, които пречат на нейното развитие. Но един психолог може да говори за това много по-добре и по-пълно, така че се пригответе! Ще бъде интересно.
Какво е одит на отношенията?
Съвместната работа за подобряване на качеството на партньорството се превръща във важен крайъгълен камък за изграждането на любов в двойки, където и двамата са готови да положат усилия и да растат един с друг. Някои настояват, че е необходим годишен „одит на взаимоотношенията“, пише theGirl. Това е редовна проверка на механизмите, работещи във връзката ви и идентифициране на слабостите в любовта.
Възможно е първоначално самата идея да изглежда странна както за вас, така и за партньора ви, защото одитът в известен смисъл ви обезличава и ви принуждава да поставите условни „отметки“ до онези точки, които са изпълнени и от двамата. Но всъщност именно този вид практика може да внесе нов кръг от романтика в една връзка и да изглади всички грапавини.
На първо място, одитът на връзката ви помага да разберете дали вие и вашият партньор гледате в една и съща посока (идентифицирайте общи цели), дали сте доволни от интимния си живот и участието на другия в този роман. За онези партньори, на които им е трудно да говорят за взаимоотношения, одитът става незаменим помощник. Всъщност това е денят, в който можете да изразите желанията си на половинката си, да кажете от какво не сте доволни и да го похвалите за това, което прави за вас всеки ден.
В същото време одитът на връзката може да се извърши както по двойки, така и лично, ако партньорът е малко скептичен към подобна дейност. Честните отговори на въпроси, които обикновено се дават от психолози и психотерапевти, във всеки случай ще ви помогнат да погледнете дълбоко в себе си и да подчертаете всичките си слаби страни.
Основата на тази практика е положена от д-р Джон Готман, който по едно време започва да препоръчва на семейните двойки да провеждат „статусни срещи“ няколко пъти седмично. По време на тези импровизирани сериозни срещи трябва да се обсъдят всички съществуващи или потенциални конфликти между партньорите, така че те да могат да продължат напред с чувството, че все още „играят в един отбор“.
Защо се препоръчва провеждането на одит на отношенията поне веднъж годишно?
В идеалния случай (според д-р Джон Готман) одитът на взаимоотношенията трябва да се провежда веднъж седмично, но мнозина може да сметнат това за малко досадно. Има възможност за сърдечен разговор веднъж на няколко месеца, но при двойки, където това обикновено не се приветства, подобна честота ще създаде трудности. Поради тази причина психолозите предлагат да провеждате „среща“ с половинката си поне веднъж годишно, като обобщавате резултатите от нея.
Това помага не само да направите връзката доверителна, но и да повишите нивото на честност и откритост с вашия партньор. Освен това такива разговори помагат да се научите не само да чувате, но и да се слушате един друг, с което не всеки може да се похвали.
Някои хора съветват да проведете одит на отношенията преди Нова година, защото това помага да се определят не само личните, но и общите планове и цели за бъдещето във вашата двойка. Също така помага да влезете в новата календарна година без бремето на минали грешки и проблеми, което е много важно.
10 въпроса, които ще ви помогнат да извършите одит на взаимоотношенията
Ако сте развълнувани от идеята да започнете и дори знаете как да убедите партньора си да участва в одит на връзката, тогава можете да разчитате на съкратения списък с въпроси, които ще споделим по-долу. Има по-дълги „въпросници“, но те ще бъдат много по-трудни за покриване, така че препоръчваме първо да опитате този.
Как в идеалния случай трябва да изглежда една балансирана връзка във вашата двойка?
Ако не разбирате същността на въпроса, тогава ще го обясним. Балансът в една връзка може да бъде свързан с различни области. Например разпределението на отговорностите около къщата. Ако поставите всичко на раменете си и мъжът дори не се опитва да покаже загриженост, тогава с течение на времето това може да започне да дразни. По време на одита е необходимо да поставите подобна точка за обсъждане, за да разберете дали имате еднакви възгледи за подобни неща. Ако да, тогава проблемът ще бъде решен, а ако не, тогава трябва да започнете да търсите компромис. Например, поканете партньора си да ви помогне с поне малки отговорности или го попитайте как би могъл да улесни ежедневието ви по друг начин.
Каква трябва да бъде връзката ви след година/пет години?
Да, въпросът е подобен на този при кандидатстване за работа. По време на процеса на одит обаче той е този, който ви помага да разберете дали имате еднакви планове за съвместното ви бъдеще. Например, излизате от няколко години, но все още не сте се оженили, въпреки че наистина бихте искали да промените статуса си. Партньорът, разбира се, може да каже, че просто чака добър момент, но няма да е възможно да се излъже такъв въпросник. Ако той не каже, че ви вижда в брак, тогава въпросът може да бъде повдигнат за обсъждане.
Да бъдеш във връзка, е като да си екип, чиито цели изглеждат еднакви. И ако целите ви не съвпадат, тогава трябва или да се научите да гледате в една посока, или да се разделите, за да не излъжете очакванията на другия.
Колко често се чувствате щастливи в тази връзка?
Същият въпрос трябва да бъде отправен и към вашия партньор. Нека ви напомним, че не трябва да вярвате на мита, че идеалната връзка ще ви помогне да се чувствате щастливи и влюбени завинаги. В действителност това е трудна работа. Въпреки това, в една нормална връзка количеството щастие очевидно трябва да бъде по-голямо от количеството тъга.
За какво се кара вашата двойка и как можете да го разрешите?
Какво да правиш, няма отношения без конфликти, те са буквално неразделна част от тях. Някои двойки се карат по-често, други по-рядко, но фактът остава. По време на проверка на връзката трябва да се опитате да обсъдите колко често се карате и защо се случва това. Бързо ли става вашето помирение и чувствате ли се удовлетворени, след като конфликтът се изчерпи? Какво може да се направи, за да се гарантира, че кавгата няма да се повтори (в случай, че постоянно се вкопчвате един в друг за едно и също нещо)?
Как се чувствате, когато мислите за връзката си?
Не забравяйте да проучите емоционалната страна на проблема. Именно този подход помага най-пълно и точно да се оцени как вървят нещата в една двойка. Както винаги, не само вие, но и партньорът ви трябва да отговорите. Как се чувствате, когато мислите за вашата половинка и живота ви заедно? Коя е най-силната емоция, която изпитвате?
Добрите отговори включват сигурност, удовлетворение, обич и радост. Ако осъзнавате, че изпитвате най-вече раздразнение, безпокойство, страх или безразличие, тогава определено има проблеми в двойката, на които трябва да обърнете внимание. Ако и вие, и половинката ви сте готови да работите върху тях, тогава положителният резултат няма да закъснее. Доколко сте доволни от интимния си живот?
Тази тема се счита за доста деликатна, но трябва да бъде обсъдена. Поради проблеми в интимния живот много хора се чувстват откъснати от партньора си. Разбира се, всеки има свой сексуален темперамент и това трябва да се вземе предвид. Въпреки това си струва да запомните, че унижаването на партньор, натискането на възпалени места и принуждаването към секс е погрешно.
Освен това не забравяйте да говорите за предпочитанията си в леглото. Какво точно харесвате, какво не харесвате, колко често искате интимност с партньора си и какво вие (или той) бихте искали да опитате. Такива разговори не само освобождават, но и помагат да се разбираме по-добре.
Каква е следващата стъпка, която вие и вашият партньор ще предприемете във вашата връзка?
Без значение колко дълго живеете душа в душа със същото темпо, един ден определено ще възникне въпросът: „Какво следва“? Може би ще започнете да живеете заедно, ако още не сте, или може би ще се ожените. Каквато и да е следващата стъпка, важно е вашите виждания за нея и партньора ви да съвпадат. Ако сте на една вълна, тогава връзката може да се нарече здрава.
Какво мислите за децата/брака/разделянето на финансите?
Разбираме, че подобни въпроси изглеждат страшни, но те също трябва да се обсъждат поне веднъж годишно. В ранните етапи на връзката много двойки не говорят на подобни теми и ако партньорът не иска деца, това не изглежда като проблем. Ако обаче малко по-късно се окаже, че вие искате деца, а партньорът ви не, или обратното, може да възникнат проблеми. И колкото по-рано обсъдите всички чувствителни точки, толкова по-добре. Същото важи и за брака и разпределението на финансите в семейството. Не бива да пренебрегвате това, защото рано или късно тези моменти ще започнат да влияят на отношенията във вашата двойка.
Има ли нещо, което може да ви помогне да се почувствате по-спокойни и уверени в настоящата ви връзка?
Понякога на всички ни липсва нещо и това се случва и във взаимоотношенията. Понякога може да бъде трудно да се отворите за критика или да намерите сили да кажете на партньора си какво не харесвате. Въпреки това е необходимо. Може би половинката ви не ви кара да се чувствате уверени и за да се промени това, са необходими само малко усилия. Или може би грешите за нещо, но вашият партньор не може да намери сили да изрази всичко, което се е натрупало? За да направите това, трябва да седнете и да говорите спокойно, не от позиция на сила, а от позиция на доброта. Какво най-много харесвате в партньора си?
Най-добре е да завършите задушевния разговор с положителна нотка. За да отговорите на него, трябва да помислите какво първоначално ви е привлякло във вашата половинка, защо го харесвате сега и защо искате точно този човек до вас. Той трябва да направи същото и тогава ще размените искрените си комплименти един на друг. Опитайте се да избягвате прости изявления като „забавен сте“. И двамата трябва да копаете по-дълбоко и да откриете за какво действие можете да благодарите на партньора си.