Как да реагираме вербално на агресивните хора

Автор: Plovdiv Now 2907
Как да реагираме вербално на агресивните хора

Досущ като диво и бясно животно, вербално агресивните хора се нахвърлят върху вас с единствената цел да ви стъпчат и да ви наранят. Често причината е съвсем малка, а понякога и никаква. Казано иначе, тези „пораснали“ хора все още са с манталитета на малолетни хулигани. Но и вие сте възрастен човек – завършена личност, която не бива да приема подобно поведение за даденост.

Освен това вербалната агресия много често е предшествана от физическата, а това е наистина лошо развитие.

Учените, изследващи домашното насилие и причините за него сред семейните двойки, са установили, че ако в семейството често присъства вербална агресия, преходът към физическа агресия е много по-лесен и доста по-вероятен.

Така че ако наистина сте обезпокоени, че някой постоянно проявява вербална агресия спрямо вас, не мълчете и не стойте със скръстени ръце. Предприемете действия. Тези ситуации често водят до домашно насилие или до насилие на работното място. Поговорете с отдела за човешки ресурси, обадете се на гореща линия за домашно насилие или се свържете с полицията. Не позволявайте на потенциално опасна ситуация да се превърне в реална заплаха за живота, здравето и благосъстоянието ви.

Постарайте се да не реагирате по същия начин

Когато отсрещният вече е ядосан, не е особено добра идея да реагирате по същия начин с гняв. По този начин просто ще останете заклещени в ситуация, в която вече ще е трудно се излезе.

Не го приемайте лично

Често вербално агресивните хора използват язвителни и отровни думи, които могат да засегнат почти всеки. Но вместо да се разстройвате и обиждате, осъзнайте един простичък факт – думите не могат да ви наранят по какъвто и да било начин. Вие решавате как и по какъв начин да реагирате на тях. Когато приемате злите слова присърце, вие се самонаранявате и изобщо не помагате на събеседника си.

Отвърнете на гнева с доброта и загриженост

Медицинските сестри, които работят в психиатрични заведения, имат богат опит в словесните методи за деескалация на конфликти с вербално агресивни пациенти. Те често се сблъскват с подобни ситуации и обикновено следват специфична процедура: 

Оценяват нивото на агресивност на лицето по скалата от 1 до 10;

Опитват се да разберет причината за агресивното поведение;

Опитват се да се поставят на мястото на агресивния човек;

Удовлетворяват нуждите на агресивното лице в минимално необходимата степен, за да намалите агресията му.

Можете да използвате същата стратегия, за да се справите с агресивна ситуация в живота си.

Оценете нивото на агресия на човека, с когото разговаряте. Запитайте се дали според вас гневът му ще отмине бързо или ситуацията може да завърши с физическа саморазправа с вас или с други хора;

Ако смятате, че някой може да пострада, незабавно викнете помощ (без знанието на агресивното лице, доколкото е възможно);

Слушайте всичко, което казва агресивното лице, и му го преразкажете със свои думи, за да сте сигурни, че ви слуша и разбира;

Използвайте фрази като "Разбирам защо сте ядосан" или "Да, разбирам, че е неприятно";

Попитайте агресивното лице какво вижда то като решение на ситуацията и как може да се коригира проблемът. Дайте идеи и вие самите.

Позволете му комфортно да изрази емоциите си

Осигурете на отсрещния човек спокойствие и тишина, докато прави това, което прави. Той трябва да изкара онова, което е в него, за да се почувства по-добре. Опитайте се да го изслушате какво има да каже, колкото и негативно да е то. Нека знае, че независимо от всичко, вие бихте искали да помогнете по всякакъв възможен начин.

Дайте му пространство, за да остане насаме

Когато някой е ядосан, той е по-чувствителен и се нуждае от личното си пространство, в противен случай в ситуацията ще нахлуе повече повече хаос. Дайте време на отсрещния да се почувства по-спокоен, оставяйки го насаме.

Реагирайте с чувство за хумор

Всичко това, което описахме по-горе, е рисковано, тъй като, ако опитите ви не успеят, гневът на отсрещния може да ескалира. Но нека бъдем честни, една простичка шега често върши чудесна работа. Просто не забравяйте, че тя не бива да звучи като нападка или сарказъм, тъй като това отново може да утежни последиците. Опитайте се да направите ситуацията по-малко стресираща - усмивката на лицето ви и доброто отношение могат да помогнат.

Предложете начини да помогнете

Опитайте се да предложите някаква помощ. Добронамерено предложете на човека да посети психотерапевт, с уверението, че това би било много полезно за него (това в никакъв случай не бива да звучи като сарказъм). Първоначално той може да откаже категорично, но приемете това като предизвикателство към себе си - да го убедите и в крайна сметка да потърси необходимата помощ.

Съществуват всевъзможни варианти за консултация. Просто никога не се отказвайте в опита си да направите разлика в живота на някого, особено ако става дума за ваш близък.

Източник: cluber.com.ua

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина