Камарата на архитектите са предприели нова атака срещу обществените поръчки за изграждането на новите училищни сгради на Математическата гимназия и СУ „Патриарх Евтимий”. Чрез председателя на организацията арх. Владимир Милков и този на пловдивската колегия арх. Чавдар Милков в полузаплашителен тон те призовават архитектите, членове на КАБ да не участват в двете обществени поръчки, които са на инженеринг.
В писмото пише:
„С този порочен модел “инженеринг“, Общините целят да се избегнат архитектурните конкурси, като с поръчката се избира директно строител, който има задачата да построи съответната сграда, по направен от него проект”.
Според КАБ има редица нарушения в тези поръчки, макар досега от КЗК да не са ги потвърдили. Нещо повече от регулатора са отхвърлили претенциите на Камарата, но явно те не приемат законовото решение на органа, който определя дали критериите в поръчките са нарушение или не.
Поради това те са предприели ново действие с писмото до своите членове. В писмото пише още:
„В нашия професионален, а и обществен интерес е да обединим усилия и да изискаме ръководството на Община Пловдив, да спре тези поръчки и да предприеме организиране на архитектурни конкурси за тези важни за образователната ни система сгради”.
Те и „напомнят”, че участието на колега архитект в инженерингова поръчка за сграда, особено когато тя е с голяма обществена значимост, би било нарушение на чл. 5 от Професионалния кодекс на Камарата.
С други думи те плашат всички архитекти, които биха се заели с проектирането с изключване, ако някой от тях реши да участва в нея. Освен това архитектите може да останат без проектантска правоспособност за 1 година, ако пренебрегнат становището
Впечатление прави, че атакуваните поръчки са само две за цяла България, въпреки, че писмото идва от арх. Владимир Милков. В същото време вървят редица поръчки на ижинеринг в цялата страна. Освен това „под вниманието” на КАБ са само конкретните две училища, макар още 5 в Пловдив да са пуснати на инженеринг за реконструкцията им.
Каква е причината?
Само в поръчката за новата сграда на Математическата гимназия, която е на инженеринг, има определени 800 хиляди лева за изготвянето на технически проект. Строителните компании обичайно правят консорциум с проектантска къща, която е ангажирана с техническия проект на поръчки на инженеринг. Не е ясно обаче дали тези 800 000 лева отиват изцяло за проектантите или в консорциума са разпределили това перо по друг начин.
В същото време училищата за реконструкция на „инженеринг” има между 30 000 и 50 000 лева за изработването на проект. С други думи те не са интересни на архитектурните бюра, защото парите са малко.
Така има „правилни” поръчки на инженеринг, които са с малки суми за проектирани и „грешни” – тези за много пари.
Поръчките на инженеринг се правят в редица случай, преди всичко за обекти, които са по европейски или държавни програми. Това съкращава съществено времето за реализация на дадените инфраструктурни обекти. При спечелено финансиране, ако даден обект няма проект, то тепърва пускането му на конкурс може да доведе до губене на парите.
Това обаче не е проблем според КАБ, макар в Пловдив да не се е строяло училище от десетилетия, а сега има възможност за две нови, архитектите не виждат нищо смущаващо да се изгубят средствата. На брифинга в Пловдив те признаха, че няма проблем за това, като ако не сега – то след някоя друга година отново ще има програма за финансиране за двете сгради.
За тях обаче факта, че децата стоят до 19:00 – 20:00 часа в класните стаи заради невъзможност за въвеждане на едносеменен режим не е проблем.
Не е проблем, че и Община Пловдив закъснява с въвеждането на задължителния едносменен режим.
Идеята на колективните сдружения и браншовите организации е в синхрон помежду си да постигат най-добри резултати за цялото общество, като се намери пресечната точка на обществения интерес. В случая КАБ действа изключително егоистично, тъй като те защитават само един интерес – техният, пренебрегвайки потребностите на децата и техните родили.