Известен журналист учи на медийна грамотност децата в Математическата гимназия

Автор: Plovdiv Now   950
Известен журналист учи на медийна грамотност децата в Математическата гимназия

Как да разпознаваме фалшивите новини и каква е ролята на традиционните медии в днешно време? Това беше темата на дискусия, провела се сред гимназисти от Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив. Целта на срещата, на която гост-лектор бе Гена Трайкова - дългогодишен водещ и главен редактор на bTV Новините, е младите хора да осъзнаят ролята на медиите за формиране на мнение и нагласи в обществото, да изградят умения да различават фалшивите новини, дезинформацията, пропагандата, както и критично да ползват информацията, която достига до тях през различните медийни канали. 

Гена Трайкова представи пред ученици, учители и гости ефекта от дезинформацията и влиянието й върху потребителите. Бе обсъдено какви са възможните пътища на фалшивите новини, както и колко е важно да не взимаме поднесената от случайни източници информация в социалните мрежи за чиста монета.

Учениците засегнаха и темата с конспиративните теории, които чрез дигиталните медии бързо набират популярност и привърженици, които я разпространяват.

По теми, свързани с дигиталната и медийна грамотност, с учениците в Математическата гимназия се работи целенасочено в последните няколко години, коментира директорът на елитната гимназия Веселина Карапеева.  

„Това не е първата подобна среща в гимназията, която да акцентира върху неформалното и гражданското образование на нашите ученици. В този формат се създава възможност за общуване, споделяне на идеи и развитие на умения в цифровите технологии и критичното мислене. Тук акцентът ще бъде върху разпознаването на фалшиви новини и феномена „пост-истина“ и вярвам, че срещата ще бъде ценен опит за учениците и ще подпомогне тяхното активно участие в дигиталното общество“, сподели Карапеева.

Гимназистите изразиха притесненията си и относно развитието на изкуствения интелект, като по този повод Гена Трайкова представи видеоклип с участието на Морган Фрийман, на който той се представя и предоставя информация за себе си, изглеждайки абсолютно реалистично. Оказва се обаче, че образът е създаден много преди навлизането на изкуствения интелект с дийпфейк технология, която сваля чрез мапинг лицето, мимиката, а отделно и гласа на публичната личност. В днешно време подобни визуализации изглеждат още по-реалистично, което е и плашещо, коментира тя.

„Репутацията на всеки един от нас е заложена на карта оттук нататък, защото всеки би могъл да произведе всичко с вас. Представете си, че някъде някой сваля вашия образ и глас и възпроизвежда видео с думи или действия, които никога не сте казвали или правили. И въпросът тук е как бихме могли да гарантираме за себе си, че няма да се подведем на такъв тип съдържание. Дори и на мен ми е трудно да дам отговор на този въпрос, защото този човек наистина изглежда като Морган Фрийман и говори като него. На негово място може да е всеки един от вас”, коментира Трайкова, която добави, че именно заради това е важно да мислим критично и да поставяме всяка една информация под въпрос, а също и да я проверяваме достоверността й по няколко начина.

Тя добави, че във всяка редакция има така наречените Gate keepers в ролята на главните редактори, които отсяват всичко, което да бъде включено в дневния ред и в емисията, за да не се допуска разпространението на фалшиво или заблуждаващо съдържание, като бяха и презентирани такива примери. 

„Социалните мрежи нямат Gate keepers. Там срещаме алгоритъма. Тоест колкото повече гледате даден продукт или контент, толкова повече ще ви излиза той. Вече всеки един от нас, който е с телефон, е вид медия и споделя в мрежите всичко, което им скимне. Понякога дори традиционните медии са принудени на включат преживяванията ви и съдържанието в своя си дневен ред. Да приемем , че нещо се случи в училището, всички сме тук и с телефоните можем да заснемем какво се случва. В този случай медиите не могат да са на място веднага, тоест те ще използват създаденото съдържание от вас като оправна точка за случката в училището. Именно тази свръхотворена фуния на съдържание в социален мрежи  води до сериозен цинизъм и недоверие в мрежите”, добави тя.

В заключение тя апелира участниците в дискусията да продължават да се запознават с методи за фактчекинг, за да могат да се ориентират правилно в морето от новини и мнения, с които ежедневно се сблъскват, за да не се допускат лесно манипулации и фалшиви възприятия.

След срещата учениците изразиха готовността си да прилагат наученото в ежедневието и да разпространяват тези важни умения сред своите връстници, за да се създаде култура на отговорност и осведоменост в съвременното информационно общество.

В края на срещата и от името на целия екип на Математическа гимназия и учениците бе поднесен подарък за Гена Трайкова, а именно картина, създадена от ученици на гимназията с компютърна графика.  

Подобни новини

...

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина