Кампания под мотото „Май месец за мерене“ започва Българска лига по хипертония в много градове в страната. Поводът е предстоящият Световен ден за борба с хипертонията, който се отбелязва всяка година на 17 май.
Пловдив също е включен и в два дни желаещите ще могат да премерят кръвното си безплатно.
Едната дата е на 15 май, събота, в диапазона от 10,00 до 16,00 часа, на Гребната база, на алеята пред Младежкия център. Втората дата е на 17 май, понеделник, също от 10,00 до 16,00 часа, но този път на площад "Стефан Стамболов" пред Общината.
Това е най-голямата синхронизирана здравна кампания в света. Основна цел е да се повиши обществената осведоменост и да се направи контролът на кръвното налягане достъпен за хората по света.
Повече от 10,8 милиона души умират всяка година от състояния, свързани с високо кръвно налягане. Повишеното кръвно налягане продължава да бъде рисков фактор №1 за смърт в света. Контролът на стойностите на кръвното налягане покрива не повече от 40% от хората, което по последни данни означава, че половината хора с хипертония продължават да не знаят, че я имат. Със стойностите на кръвното налягане е свързан повишеният процент на сърдечно-съдови заболявания като коронарна артериална болест, сърдечна недостатъчност, инсулт, инфаркт, деменция, предсърдно мъждене и бъбречни заболявания. Тези заболявания засягат приблизително една трета от възрастното население в световен мащаб и представляват най-голямата епидемия, изпитана някога от човечеството.
Под мотото „ИЗМЕРВАНЕ, КОЕТО СПАСЯВА ЖИВОТ. ТВОЯТ.“ В продължение на Международния ден за борба с хипертонията – 17.05.2021, Българска лига по хипертония ще реализира скрининги, с подкрепата на Омрон България, Асоциация на студентите по медицина - България, Национален научен експедиционен клуб „Юнеско“, Асоциация на студентите по фармация, Медицински университет - Варна, Община Пловдив, Община Стара Загора, и други.
През май и юни 2021 в 12 града – София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Стара Загора, Хасково, Кърджали, Благоевград, Русе, Добрич и Ботевград са планирани общо 15 локации за измерване на кръвно налягане на хората. Участниците ще бъдат информирани за рисковете от хипертонията; ще получат информационни материали със съвети за здравословен начин на живот, за стойностите на кръвното налягане и как да разпознават неговото покачване; ще бъде измерено кръвното им налягане с електронни апарати, снабдени с AFIB-технология за откриване на Предсърдно мъждене, без ЕКГ. Тази технология е подходящ и сигурен метод за скрининг на Предсърдно мъждене в домашни условия като профилактика на мозъчен инсулт и инфаркт.
Предсърдното мъждене е най-честата форма на сърдечна аритмия, засягаща 1 на 4 души над 40 годишна възраст. Към момента над 11 милиона души в цяла Европа са засегнати от предсърдно мъждене и се очаква те да нараснат със 70% до 2030 година. Предсърдно мъждене е хронично прогресиращо заболяване, което увеличава риска от животозастрашаващи усложнения като инсулт, инфаркт и сърдечна недостатъчност.