Изключително мръсен въздух дишаме в Пловдив от началото на годината

Автор: Plovdiv Now 1254
Изключително мръсен въздух дишаме в Пловдив от началото на годината

Качеството на въздуха от началото на новата година в Пловдив е влошено, предупредиха от РИОСВ- Пловдив. Това показва анализът на предварителните данни от непрекъснатия мониторинг, извършван от двете автоматични измервателни станции в града – АИС „Каменица“ и АИС „Тракия“, които се следят от РИОСВ – Пловдив и ежедневно се публикуват на сайта на екоинспекцията тук.

Концентрациите на фини прахови частици под 10 микрона превишават средноденонощната норма за опазване на човешкото здраве (50 микрограма/куб. м.) в шест от осемте изминали денонощия. Наднормени са стойностите на този показател за датите 1, 2, 3, 6, 7 и 8 януари, като превишенията са в диапазона от 1,1 до 2,2 пъти или между 57 и 111 µg/m3. 

Пикът е бил снощи /8 януари/, когато измервателна станция АИС „Каменица“ е отчела 97,27 µg/m3, а АИС „Тракия” – 111,21 µg/m3.

Измерени средноденонощни стойности на ФПЧ10 (µg/m3) при норма 50 µg/m3 

Основни източници, влияещи върху замърсяването в града, са автомобилният трафик, битовото отопление с използване на твърди горива и климатични фактори – температурни инверсии и липса на вятър.

В тези случаи се препоръчва да се избягва продължителният престой и спорт на открито, както и движение около основни пътни артерии и булеварди. Ефектите върху здравето могат да бъдат почувствани незабавно от чувствителни групи, а дори и здрави хора могат да изпитат трудности при дишане и раздразнение на гърлото при продължително стоене навън.  

Към 13:00 часа вчера концентрацията на ФПЧ от 2,5 микрона, които проникват в белите дробове, е била 148 µg/m³. Подобни количества се категоризират нездравословни, особено за чувствителните групи – деца, възрастни и хора със заболявания. По данни на независимите станции в града завишени са нормите и за ФПЧ 10 и азотен диоксид – отново вредни за човешкото здраве.

Припомняме, че  Регионалната инспекция по околната среда и водите, в качеството на контролен орган, предостави данни до TrafficNews относно дните, в които през 2024 г. концентрацията на замърсители е била над допустимите. Важно уточнение е, че окончателна оценка дали Община Пловдив е успяла да изпълни задължението си да поддържа въздуха в здравословни нива, ще стане ясно чак през април, когато местната власт ще се отчете пред екоинспекцията.

Предварителните резултати показват, че за периода от 1 януари до 17 декември 2024 г. включително, в станция „Каменица“ са отчетени 31 денонощия с превишения на средноденонощната стойност за ФПЧ 10. Обичайно в станция „Тракия“ те са повече – 43 денонощия. 

Превишенията през годината са в порядъка – 1- 1,8 пъти над нормата (тоест от 50 до 89.95 микрограма/куб. м). По регламент лимитът е 35 денонощия на годишна база, или иначе казано – Пловдив вече е преминал границата. А предвид това, че отоплителният сезон (обикновено тогава въздухът е най-замръсен) тепърва започва, се очаква още по-сериозното ѝ превишение. 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина