Община Хисаря направи важна стъпка към международно признание с кандидатурата си за членство в Европейската асоциация на историческите термални градове (EHTTA). По този повод градът прие проф. Ханс Хорник – председател на Научния комитет на EHTTA, който посещава за първи път България и Хисаря по покана на кмета г-жа Ива Вълчева.
В рамките на своята визита, проф. Хорник се запозна на място с богатото културно и термално наследство на града. Той посети Археологическия резерват, разгледа запазените римски терми, крепостни стени и минерални извори, както и архитектурни обекти от началото на XX век. Пред домакините от община Хисаря, проф. Хорник сподели, че по време на самостоятелният си обход на града, е останал впечатлен от богатата паркова среда, която определя като „истинско природно богатство“ – благодарение на разнообразните растителни видове, внимателно поддържани зелени площи и хармония с градската архитектура. Особено силно впечатление, освен старите градски вили, му е направила старата част на квартал Веригово, която според него има потенциал да се превърне в „туристическо съкровище“ в бъдещите културно-исторически маршрути на града. Проф. Хорник разгледа не само новоремонтираната баня „Момина баня“, която предстои да бъде открита като СПА и рехабилитационен център, но и баня „Русалка“, както и модерните спа зони на местни хотели. Той изказа своето впечатление, както от традиционните „къпални“, така и от и модерния прочит на балнеолечението, които видя. Кметът на общината го запозна и с плановете за реконструкция на стария градски плаж, с цел превръщането му в съвременно термално съоръжение, интегрирано в туристическата концепция на Хисаря. В рамките на посещението се проведоха и срещи с членовете на Консултативния съвет по туризма, с представители на местния туристически сектор, на които бяха обсъдени възможностите за устойчиво развитие на Хисаря като международна СПА и културна дестинация.
„Членството в EHTTA е стратегическа цел. То ще позволи Хисаря да бъде част от уважавана международна общност, която споделя и защитава ценностите на културното и термалното наследство. Благодаря на г-н Мирослав Боршош, министър на туризма, на д-р Сийка Кацарова, Председател на УС на Български съюз по балнеология и СПА туризъм (БУБСПА) и на г-жа Меглена Плугчиева, на г-жа Чила Мезоси, Генерален секретар на Европейската Спа асоциация - ESPA за доверието и партньорството, за активната им роля в промотирането на нашия град. На проф. Хорник за това, че видя нашия град, такъв, какъвто той е - красив, с приятелска атмосфера и дух.“, заяви Ива Вълчева. Кандидатурата на Хисаря получи широка институционална подкрепа. По време на официална среща в Министерството на туризма, министър Мирослав Боршош, проф. Хорник и кметът г-жа Вълчева обсъдиха конкретните условия за присъединяване към EHTTA. „Работим за това потенциалът на българските курортни градове да бъде представен на европейско ниво чрез партньорства като това с EHTTA. Хисаря има вековна традиция в медицинския туризъм и балнеолечението, запазено римско културно наследство и минерални извори с доказани лечебни качества. Градът е символ на връзката между история, природа и здраве“, заяви министър Боршош.
Със своите над 22 минерални извора, хилядолетна история и добре развита инфраструктура, Хисаря отговаря на основните критерии за членство в EHTTA, подчертава Ива Вълчева. През 2024 г. градът е посрещнал над 152 000 туристи, а през първата половина на 2025 г. се отчита ръст от над 39% спрямо същия период на предходната година. Водещи пазари за дестинацията са Израел, Германия, Турция, Румъния и Гърция, което потвърждава нарастващия международен интерес към Хисаря. Проф. Хорник изрази висока оценка за запазеното културно наследство, зелената инфраструктура и дейността на местната власт, като подчерта значението на баланса между културна идентичност, модерна туристическа инфраструктура и екологична устойчивост – ключови критерии при оценката на кандидатурите за членство в EHTTA.
Създадена през 2009 г. в Брюксел, Европейската асоциация на историческите термални градове (EHTTA) обединява 50 члена от 18 европейски държави, сред които 37 общини с доказана термална традиция и 13 асоциирани организации. Асоциацията е официално призната от Съвета на Европа чрез програмата за културни маршрути и е афилииран член на Световната организация по туризъм (UNWTO). Хисаря е единствената българска кандидатура за членство в престижната международна асоциация.