Горещините могат да засилят заболяванията до 13 пъти

Автор: Plovdiv Now 1406
Горещините могат да засилят заболяванията до 13 пъти

Горещите вълни могат да увеличат тежестта на протичане на заболяванията до 13 пъти, показва ново изследване.

Продължителните горещи вълни и екстремните температури оказват значително влияние върху разпространението и протичането на болести, но много от съществуващите прогнозни модели не отчитат тази критична връзка. Това разкрива изследване на учени от Тринити колидж в Дъблин, публикувано в PLOS Climate, цитирано от EurekAlert.

Горещините могат да засилят заболяванията до 13 пъти

Проучването използва експериментален модел с водни бълхи (Daphnia magna) и паразита Ordospora colligata, за да анализира ефекта на горещите вълни върху тежестта на заболяванията. Резултатите показват, че разликите в интензитета и продължителността на горещите периоди могат да увеличат тежестта на болестта до 13 пъти в сравнение с нормални температурни условия.

Променихме амплитудата и продължителността на топлинните вълни при различни температурни условия и времеви точки на експозиция, което ни позволи да създадем 64 уникални температурни сценария“, обяснява водещият автор на изследването Ниам Маккартън.

Слабо познат ефект от внезапните горещини

Докато влиянието на температурата върху вируси и патогени е сравнително добре проучено, ефектите от внезапните температурни аномалии – особено горещите вълни – остават недостатъчно изследвани. Точно това се оказва ключов пропуск в сегашните модели за предвиждане на болести.

Климатичните промени изместват границите на болестите

По думите на Маккартън, 58% от човешките инфекциозни заболявания вече се влошават заради климатични и температурни промени, които засягат както имунния отговор, така и човешкото поведение. Един от примерите, посочен в изследването, е, че почти 70% от летните случаи на COVID-19 през 2022 г. можеше да бъдат избегнати при отсъствие на горещини.

Нови рискове за Европа от комари и тропически болести

Променящият се климат улеснява разпространението на преносители на заболявания като денга, зика и малария, които се наблюдават все по-често в части от Южна и Централна Европа – включително Италия и Франция, където условията доскоро не бяха благоприятни за тези видове комари.

Необходими са нови модели за болести, обвързани с климата

Изводът на учените е категоричен: моделите за прогнозиране на заболявания трябва да включват не само средните температурни стойности, но и честотата, интензитета и продължителността на екстремни климатични явления. Това ще позволи по-прецизно предвиждане и превенция на здравни кризи, свързани с климатичните промени.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина