Американски и еврейски изпълнители стъпват на сцената на Летния театър

Автор: Plovdiv Now 6405
Американски и еврейски изпълнители стъпват на сцената на Летния театър

Сцената на Летния театър става домакин на европейската премиера на ораторията „Меланхолична красота“ от Георги Андреев на 7 юли.Събитието, което е част от музикалния фестивал „Песни на живота“ ще събере на сцената над 200 изпълнители за уникалния музикално-певчески спектакъл.  

Участници в ораторията са Софийската филхармония, Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ и Детският филхармоничен хор, с диригент Славил Димитров, солисти от Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ с главен диригент Георги Андреев, Voices Rising and Vocal Point от Консерваторията за млади артисти от Средния Запад, Илинойс, САЩ,  еврейският камерен хор Lachan от Торонто и Holly Blossom Temple Choir и Temple Singers от Канада.

Солисти ще бъдат Деси Добрева /в ролята на Лиляна Паница/, Боян Василев – тенор /в ролите на Цар Борис и Димитър Пешев/, Петър Петров – бас /Четец, Комисар Белев, Митрополит Кирил/, Осман Мусаоолу – тенор /Равин/, Иван Ангелов – тенор /Равин/. Диригент е маестро Хенри Лек.

Ораторията „Меланхолична красота” от българския композитор Георги Андреев, главен диригент на Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев” е звучала няколко пъти в САЩ. Произведението е създадено по молба на прочутото семейство Калин и Шарон Чонев, които живеят отвъд океана. Калин Чонев е завършил НМА „Панчо Владигеров”, син е на известен наш хоров диригент. Родена в Израел, Шарон е потомка на евреи, спасени от Холокоста през 1943 г., благодарение на представители на политиката и духовенството у нас, както и на хиляди обикновени българи. Семейство Чонев живеят в САЩ около 15 години и организират фестивала „Песни на живота”.

„Те са предприели изключително благородно дело – разказва Георги Андреев – да направят известен факта за спасяването на българските евреи през 1943 г. „Меланхолична красота” е посветена на този героичен акт на българския народ и българската църква. Творбата е изпълнена за пръв път  в Ню Йорк, Бостън и Вашингтон. Премиерата беше с Вашингтонска филхармония – националния оркестър на САЩ, както и с Бостънския модерен оркестър. След това гостувахме по повод 70-ата годишнина от Холокоста. Имахме две представления, отново организирани от Калин и Шарон. Този път концертите бяха в Чарлстън, Южна Каролина – града, в който те живеят. Наши сценични партньори бяха музикантите от Оркестъра на Южна Каролина с диригент Доналд Портной. Това е студентски оркестър, но съвсем уверено можем да кажем, че не отстъпва на професионалните филхармонични състави. Солисти бяха двама американски певци, Нели Андреева, както и вокална формация и инструменталисти от Ансамбъл „Филип Кутев”. Имаме вече много приятели и съмишленици в САЩ. С радост мога да кажа, че благодарение на ораторията и контакта с българските изпълнители, много хора от САЩ научиха за нашата богата култура, за традициите ни. Оказа се, че всички, с които говорих, са намерили време преди концертите да прочетат информацията за солистите, за мен, както и за Ансамбъл „Филип Кутев”, който представяме. Научили бяха подробности за географското положение на България, за културата и историята ни ”, разказа още Георги Андреев.

Билети за ораторията „Меланхолична красота“ се продават в мрежата на Ивентим, каса на МаскАрт в ДК "Борис Христов", билетен център пред Община Пловдив, каса на Античен театър, както и в Туристически информационен център на пл. "Римски стадион".

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина