За повишения риск от депресии гените са отговорни само до една четвърт. Далеч по-определящ е начинът на живот. Международен екип учени със съдействието на Кеймбриджкия университет са идентифицирали седем фактора, с които всеки може да намали активно риска от депресии, пише obekti.bg.
Рискът от депресия намалява с…
22% при качествен нощен сън. Липсата на сън се отразява неблагоприятно на настроението и увеличава риска от депресии. За да го избегнете, спазвайте добра хигиена на съня и редовно си лягайте по едно и също време.
20% при 7-9 часа без пушене
18% при наличието на много социални контакти – те предпазват най-вече срещу повтарящи се депресии. Общуването с приятели и семейство оказва емоционална подкрепа и предотвратява чувството за изолация.
14% с редовно движение. Физическата активност помага за разграждане на стреса, подобряване на настроението и повишаване на самочувствието. Дори само 30 минути движение на ден имат положителен ефект.
11% с ограничена консумация на алкохол. Злоупотребата с алкохол и наркотични вещества задълбочава симптомите на депресия или дори ги отключва. Умерената употреба или пълното въздържание действат превантивно.
13% при малко време, прекарано в седене
6% при здравословно хранене. Балансираното хранене, богато на нутриенти, подкрепя функцията на мозъка и допринася за благополучието. Особено полезни са омега-3 мастните киселини, пълнозърнестите продукти и обилната консумация на зеленчуци и плодове.