EVN Топлофикация съветва клиентите си, които са избрали сезонния отчет на електроуредите си, да преминат към визуален или дистанционен ежемесечен отчет. Основното предимство на дистанционния или на месечния визуален отчет е, че се избягва риска от непредвидими изравнителни сметки в края на сезона, съобщават от дружеството.
При тези видове отчет клиентите заплащат всеки месец своето реално потребление. По този начин те не зависят от наличието на евентуална разлика в консумацията им от предходния сезон, както е при сезонния отчет, при който отчитането е само 2 пъти в годината (в началото и в края на отоплителния сезон). Основен недостатък при сезонния отчет е, че месечните фактури се изчисляват прогнозно като средно месечно количество за всеки имот на база на консумация след изравнителна сметка за минал отоплителен период и се коригира с коефициент, отразяващ промяната в потреблението и климатичните условия.
Към момента над 80% от всички клиенти на EVN Топлофикация са избрали да ползват ежемесечния дистанционен или визуален отчет и при тях няма прогнозно потребление.
От EVN съобщават още, че най-добрата технология за отчитане на консумираната топлинна енергия в имота и цялата сграда е дистанционният отчет. Сред безспорните му предимства са възможностите за ежемесечнo отчитане, липсата на изравнителни сметки и фактури на база прогнозно потребление, точното и качествено отчитане на реално консумираната топлинна енергия. При избора на този метод за отчитане не се изисква първоначална инвестиция от клиента. Намалява се и възможността за неправомерно използване на топлинна енергия. Данните се отчитат само по електронен път, поради което не е необходимо влизане в имота на клиента. Включена е и пълна техническа поддръжка на уредите, включително метрологична проверка на водомерите. Предоставя се и възможност за наем на ИРУ (индивидуални разпределителни устройства) и водомери за топла вода.
При месечния визуалин отчет се извършва ежемесечно ръчно отчитане на индивидуалните разпределителни устройства (ИРУ) по отоплителните тела. Отново не се издават фактури на база на прогнозно потребление. Ако сме избрали такъв метод на отчитане, може да ни бъде издадена изравнителна фактура само в случаите на неосигурен достъп до измервателните уреди в имотите. Навреме се установяват и повредите по уредите.