Есенните билки - безценни при сезонните настинки и вируси

Автор: Plovdiv Now 5833
Есенните билки - безценни при сезонните настинки и вируси

През есента са широко разпространени настинките, есенната хрема и кашлицата. Времето е променливо ту хладно, ту горещо… необходимо е да се погрижим за здравето си и да подсилим имунната си система. Нека за целта използваме есенни билки.

Билките са изпитан метод за постигане и поддържане на добрия тонус и доброто здраве. А старите билкари казват, че билките са най-силни, когато сам си ги набереш, пише zabilkite.com.

През есенните месеци е добре да се заредим с най-полезните и важни  есенни билки и храни, подходящи за есенно-зимния период.

Няма нищо по-тонизиращо от чаша билков чай, с добавена лъжичка билков медМедът през есенно-зимния период е неизменна част от всяко домакинство. Бурканчето с ароматен акациев , манов или липов мед не трябва да отсъства от нито един дом.

Най-подходящи за сезона са есенни билки като:

Мащерка – Мащерката се приема при множество заболявания, но е най – приложима при простуда и последствията от нея. За­лей­те ед­на су­пе­на лъ­жи­ца изсушена ма­щер­ка с ед­на ча­ша го­ре­ща во­да и ос­та­ве­те за около час в зат­во­рен съд.  Прецедете отварата и приемайте по 1-2 лъжици 3 пъти дневно.

Къпина – Къпината окрепва капилярите и притежава противовъзпалително действие. Има високо съдържание на витамини и облекчава проблеми с дихателната система. Отвара от къпина се приготвя от листата и цветовете на горския плод по след­ния на­чин: 10 гр. от су­ро­ви­на­та се за­пар­ват с една чаша во­да. Смес­та прес­то­я­ва 2 ча­са, пре­цеж­да се и от нея се при­е­ма по ед­на су­пе­на лъ­жи­ца, 4 пъ­ти на ден.

Шипка – от всички есенни горски плодове шипката е с най-високо съдържание на витамини. Шипката е наричана още „царицата на билките“ и това не е случайно, защото тя съдържа най- големия букет от полезни за организма вещества и витамини. Отварата от шипки е отличен начин да засилим имунната си система и да върнем кондицията на организма защитавайки се от есенните вируси.

Дренки – Дренките са изключително полезни. Според народните вярвания това е най-слънчевият плод, който вирее у нас. Дрянът събира слънчеви лъчи 9 месеца докато плодът му озрее. Дренките са богати на калий, желязо и витамин C. Действието им при диария е незаменимо, но са полезни и при висока температура и проблеми с венците.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина