През втората половина на XIX век. населението на Пловдив е около 30 хиляди жители, които изповядват три религии и принадлежат към седем различни етноса. Това многообразие се проявява и в занаятите, които се развиват в града под тепетата – архивите съдържат сведения за над 50 занаята с около 600 работилници.
Първите ни изследователи, които описват Пловдив от онова време, представят и занаятите, практикувани в града тогава: турците били предимно кожари, бръснари, кафеджии, сладкари; млекарството и бозаджийството са били професии най-вече на албанците, които тогава са живеели в Пловдив; арменците и досега са известни като хора изкусни в “тънките занаяти” – часовникарство и златарство; гърците пък – в текстилните занаяти и производството на платове, манифактуристи, продавачи на колониални стоки и бакали; евреите се занимавали с кинкалерия, тенекеджийство или пък били сарафи; българите са практикували тъкачество, медникарство, хлебарство и др.
В следствие на модернизацията на стопанския живот след Освобождението, занаятите започват да губят своята икономическа мощ, заменени от индустриалното производство. През XX в. народните занаяти започват да се възприемат като изкуство и това е причината в средата на 70-те години в Пловдив да се изгради Улица на занаятите.
Днес в Пловдив, като културна столица на Европа, продължават да се полагат грижи за тяхното опазване и популяризиране.
Ще ви разкажем за една от къщите - Къщата на пекаря!
В “ Къщата на пекаря “ на ул.Стръмна №3 има четири работилници. В нея могат да се организират рождени дни и партита по различени поводи.
Работилница за изработване на художествена керамика, в която всеки може да се докосне до магията на глината и да изработи изделие на грънчарско колело./ Майстор Даниела Горалова , Тони Пранджева/
Работилница по нетъкан текстил популярно с името плъстене на вълна и изработване на кукли от текстил .С мокро плъстене могат да се изработват шалове, дрехи, аксесоари, ./ Майстор Пепа Ставрева, по- известна като Стрина Пепина/
Пекарна, в която всеки може да се запознае с тънкостите и начините за приготвяне на ръчен хляб, да си закупи такъв, а желаещите могат да се обучат в занаята от майстор Георги Лефтеров .
В Работилницата за рисуване и гравиране върху стъкло, под ръководството на майстор Васка Велкова, желаещите могат да изрисуват стъклени предмети, които да отнесат за спомен.
В къщата се организира по желание индивидуално и групово обучение. Специален акцент и работата с деца!