Единственият майстор на кортици в България Кирил Коликов показва уникати

Автор: Plovdiv Now 40804
Единственият майстор на кортици в България Кирил Коликов показва уникати

Единственият майстор на кортици в България показва уникати на юбилейна изложба със заглавие „Приемственост“. Изложбата на пловдивския ножар Кирил Коликов се открива на 7 юни (четвъртък) от 19 часа в Регионален етнографски музей и ще продължи до 17 юни. Сред най-впечатляващите експонати е кортик на противопожарното дело, който се прави за първи път след 09.09.1944 г.

Агоп Казазян, експерт в областта на историческото късо хладно оръжие и Учредител и Председател на Национално Дружество „Традиция” ще направи  творчески портрет на Кирил Коликов и ще представи модел кортик на противопожарното дело.  Космическият глас на Валя Балканска ще се извиси над Стария Пловдив, за да поздрави майстор – ножаря за дългия му творчески път. В деня на откриване на изложбата майсторът навършва 70 години. Представители от НД „Традиция“ – Пловдив специално в чест на Кирил Коликов ще изпълнят залп за отдаване на почит.

Оръжейната колекция е разделена в два творчески периода. Почетно място ще бъде отредено и на колекцията на Димитър Димитров, доайен на ножарите в България и учител на Кирил Коликов. Учениците на именития пловдивски занаятчия също ще изложат своите произведения и така, нагледно ще покажат приемствеността в изложбата „Приемственост”.

Ценителите на хладно оръжие могат да закупят експонати след края на изложбата. От своя страна майстор-ножарят ще дари на регионалния етнографски музей кортик на военно-въздушните сили, публикуван в руския каталог “Кортики мира“ на най-добрите образци в света за последните двеста години. В това издание са поместени още две творби на пловдивския майстор - общовойскови офицерски кортик и военно-морски.

 За кортика

Кортик на противопожарното дело на Кирил Коликов е първата изработка в България след 09.09.1944г. Моделът се състои от клин, ръкохватка, кръстовище, ножница и носачи.  На лицевата  страна на клина е гравиран надпис „По-силни от огъня“, а от другата страна - “Дълг и чест”.

Дръжката на хладното оръжие е пристегната от бронзов накрайник, който символизира пламък и силуетно наподобява корона с топче. Кръстовището символизира пожарникарска киркобрадва. Върху него както на лицевата, така и на обратната страна, е гравиран стилизиран митологичен крилат змей, с широко отворена уста, от която излизат пет снопа пламъци. Ножницата е никeлирана и хромирана, в долния край завършва с изчистен накрайник с топче, а в горния край има бронзови гривни и халки за окачване на носачите.

Носачите са изработени от тъмночервено сукно, декорирани със златиста сърмена лента. Катарамите за регулиране на дължината на носачите са елипсовидни с медальони в двата края и монтирани върху тях пожарникарска каска и стълба  (барелеф, изработени от бронз).

Символиката на кортика на противопожарното дело е свързана с пожара и основната екипировка на пожарникарите. Предполага се, че кортикът е приет в Р.България през 1934г. Развитието на противопожарното дело в Р.България започва след руско – турската война /1877-1878г./, в периода на Временното руско управление. Първите пожарни команди са създадени в София през 1878г. и в Пловдив през 1881г.За първи път капитан Юрий Захарчук издига девиза на пожарникарите: „Бързи, смели, сръчни!” През 1934г. Захарчук  е назначен за началник на противопожарното дело в Р.България. Той подобрява облеклото, екипировката и въоръжението на бойците пожарникари. На него принадлежат крилатите слова „Пожарникарят блести не с каска, а с духа и професионализма си.”

 Майстор-ножарят Кирил Коликов

От 1977 г. Кирил Коликов е член на Задруга на майсторите на народните художествени занаяти. Носител е на златен и сребърен медал. Печели двукратно награда „Най-добър майстор ножар в България”. Участвал е в над 50 международни изложби, на които представя България. Запазеният му знак е графичен образ на щит, в който са поставени инициалите на името му /КК/, разделени по средата с кама. Този щемпъл гарантира качеството на ръчната изработка и уникалността на изделието.

Негови произведения  са подарявани на видни български и чуждестранни личности: Тодор Живков, Добри Джуров,  Жельо Желев, Петър Стоянов, Георги Първанов,  Богомил Бонев, Иван Гарелов, патриарх Максим, Христо Стоичков, Наско Сираков, Лили Иванова, Ким Ир Сен, Фидел Кастро, Раул Кастро, Мохамед Реза Пахлави, Леонид Брежнев, Франсоа Митеран,  Симеон Сакскобургготски, принц Чарлз, Манфред Вьорнер, министърът на вътрешните работи на Русия  Рашид Нургалиев, Франц Бекенбауер,  Джоко Росич. Владимир Путин притежава модела общовойскови кортик и кортик от Президента на Р. България, а патриарх Максим и Франц Бакенбауер на полицията,. Руския патриарх Кирил, Губернаторът на Санкт Петербург - Георгий Полтавченко, Главния прокурор на Азербайджан Закир Гаралов, Заместник – командващ на Военновъздушните сили на САЩ Робърт Бишъп.

Творчество на Кирил Коликов е оставило следи в българското кино и театър. Емблематични негови творби са ножове, ятагани и кинжали за главните герои от българския исторически филм “Време разделно”, кама за българския игрален филм “Мера според мера”, копие на камата на Апостола по случай 150-годишнината от рождението му, меча на Радамес по фотоси за италианската постановка “Аида”, рапири за балета “Ромео и Жулиета, хладните оръжия за театралната пиеса “Кървава сватба” с режисьор Мариус Куркински. Уникални негови изработки са меч за Мохамед Пахлави с острие от сребърна инкрустация и дължина 1.15см и дръжка във формата на рак с очи от естествени рубинини, кама за Ким ир Сен, инкрустирана с 50 полускъпоценни камъка, дължина на острието 50 см., хайдушки нож колаклия за Симеон Сакскобургготски с династични символи, с дължина 59 см, с метална инкрустирана кания, от едната и страна е  изобразена сцена  как св. Георги пронизва антихриста, а от другата-коронясване.

От 1999г. Кирил Коликов изработва образци на офицерски кортици за:  воено-въздушни сили, военно-морски сили, общовойскови, на офицерите от трудова повинност, полицията, военна полиция, кортик  на санитарните офицери, на противопожарното дело, генералски – авиаторски кортик, президентски кортик, прокурорски и кортик на ДАНС.

Неговите кортици са публикувани в следните издания: руски каталог „Кортики мира”, Д.А. Федурин, изд. „Атлант”, 2004, който съдържа най-известните образци по света на кортици за последните двеста години; „Холодное оружие Болгарии“, Александр Вычков, изд. Фонд „Русские Витязи“, 2014; „Българските кортици“, Тодор Предов, изд. „Св. Георги Победоносец“ ООД, 2016.

За направата на хладните си оръжия Кирил Коликов използва само естествени и висококачествени материали: стомана, рог, дърво, слонова  кост, кожа, медна, сребърна и месингова ламарина. Изработката на едно изделие преминава през повече от 120 операции, от които 80 процента е ръчна изработка. Изделията могат да се поставят в прецизно изработена кутия с легло от копринено кадифе. Майсторът предлага като допълнителен аксесоар към кутията специална плочка, на която може да се изпише текст по избор на клиента. Ръчната изработка позволява да се изготвят специални поръчки – уникати. Изработва модели по индивидуални изисквания на клиента.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина