Джипито ни праща имейли за ваксините

Автор: Добринка Димова 5309
Джипито ни праща имейли за ваксините

Личните лекари ще използват съвременните технологии за връзка със своите пациенти. За да ни информират за предстояща ваксинация, джипитата ще изпращат имейли, SMS-и, факсове или писма чрез лицензиран пощенски оператор. Това предвиждат промените в Наредбата за имунизациите в България, публикувана за обществено обсъждане на сайта на Министерство на здравеопазването.

Промени ще има и в броя на имунизациите. Предвижда се броят на основната имунизация на пневмококова конюгирана ваксина при деца до 6-месечна възраст да се намали от три на два. Освен това отпада проба Манту и реимунизацията срещу туберкулоза при деца на 11-годишна възраст и се въвежда реимунизация срещу коклюш при деца на 12-годишна възраст. Ако общопрактикуващият лекар няма нужната компетентност за извършване на проба Манту и на имунизация/реимунизация срещу туберкулоза, той трябва да осигури „обучено медицинско лице", което да ги направи. Причината е, че са зачестили сигналите в Министрество на здравеопазването за насочване от общопрактикуващи лекари на деца, подлежащи на проба Манту към специализираните лечебни заведения. От ведомството съобщават, че са осигурени безплатни ППД туберкулин и БЦЖ ваксина за децата, имунизирани от личните лекари, докато в специализираните лечебни заведения тези ваксини се заплащат.  

Промените са свързани с необходимостта от осъвременяване на националната имунизационна политика в съответствие с препоръки на Световната здравна организация и европейските имунизационни схеми. Според Министерство на здравеопазването те ще доведат до повишаване на колективния имунитет срещу коклюш и респективно намаляване на източниците на инфекция и предаването на причинителя на заболяването към неимунни лица (новородени, пациенти с имуносупресивни състояния и други, при които прилагането на коклюшна ваксина е противопоказана). Като резултат се очаква да намалее заболяемостта от коклюш в страната.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина