Две години след лунните пейзажи в “Южен“: Знае се кой е виновният, но наказания няма
Автор:
Plovdiv Now
19:30, 31.10.20241045
Преди година и осем месеца пловдивчани, работещи в района на Южна промишлена зона, сигнализираха за незаконно депониране на строителни отпадъци и земни маси зад бензиностанцията на OMV на „Кукленско шосе“. Те съобщиха, че ежедневно десетки камиони, натоварени с пръст и строителни отпадъци, преминават по трасето, което започва от колелото на Централна гара и завършва зад ремонтното депо на НКЖИ. Проверка на TrafficNews установи, че товарът на тежките машини е от изкопните дейности на пробива под гарата, който беше стартирал предходния месец.
От фирмите в съседство сезираха РИОСВ и прокуратурата за проблема, заради мръсотията в района, разбитата инфраструктура и затруднения трафик. След извършена проверка, 8 месеца по-късно екоинспекцията издава наказателно постановление и глобява фирмата – изпълнител „Трейс Груп Холд“ 7 000 лева. Компанията обаче атакува глобата в Районен съд и тя е отменена. Съдът приема, че има достатъчно данни за това, че „Трейс Груп Холд“ АД е нарушила изискванията на Закона за управление на отпадъците, касаещи депонирането и съхранението на строителни отпадъци.
Съдът приема, че сключването на договори с фирми подизпълнители не освобождава „Трейс“ от законовото му задължение, да съхранява строителните отпадъци от изкопните дейности. Но въпреки това наказанието е отменено поради процедурно нарушение. Оказва се, че нарушенията са констатирани през април 2023 г., а актът е съставен чак през септември – много след изтичането на тримесечния срок, който трябва да бъде спазен според Закона за административните нарушения и наказания.
Също така съдът заключава, че субект на престъпление може да бъде само конкретно физическо лице. Евентуалното ангажиране на наказателната отговорност на дадено физическо лице във връзка със същия случай по никакъв начин не изключва отговорността на дружеството за осъщественото от него административно нарушение.
Административен съд пред който НКЖИ обжалва решението на РС- Пловдив, е категоричен, че в случая не е налице конкуренция между наказателно и административно-наказателно производство. Той също потвърждава заключенията на първата инстанция и така „Трейс Холд Груп“ АД се разминава със санкцията за сериозното нарушение.
За съжаление, предвид високата степен на замърсяване на въздуха в Пловдив с ФПЧ, подобни казуси по никакъв начин не „възпитават“ нарушителите. Разбира се, тук е редно да поставим и въпроса защо РИОСВ са допуснали редица нарушения при съставянето на акта и наказателното постановление и защо им е отнело цели 8 месеца, за да накажат нарушителя? Дали загубата на въпросното дело не е била заложена още при налагането на глобата?
Всъщност имаме ясен и документиран казус, отнел време и усилия на служители на няколко институции – РИОСВ, прокуратура, Районен и Административен съд и нулев резултат. Освен мръсен въздух, разбити пътища и болни хора. Но това са второстепенни проблеми.