„Душата на Япония“ в 130 цветни фотографии ще видим в Пловдив

Автор: Plovdiv Now 5738
„Душата на Япония“ в 130 цветни фотографии ще видим в Пловдив

Пловдивската Градска галерия ще потопи посетителите си в обаянието и хармонията на Япония, разкрити във фотографската изложба на Борислав Илиев. От 16 август до 14 септември в галерия „Капана“ авторът ще представи „Душата на Япония“ в 130 цветни фотографии, отпечатани на красива и изящна ръчно изработена японска хартия, нареча washi. Процесът по създаване на хартията е обявен от UNESCO за световно нематериално културно наследство. На изложбата посетителите ще могат да се запознаят с начина на създаване на washi хартията.

Галерията ще бъде декорирана с красиви цветни японски хвърчила, наречени койнобори, с които се чества Денят на детето в източната страна. Ще се прожектират видео материали от Исе Жингу. Откриването на изложбата е на 16 август от 18:00 часа. Входът е свободен.

Исе Жингу е най-важният храмов комплекс в Япония, който се състои от 125 светилища. Разположен е в префектура Мие. Традицията на японския народ гласи, че всеки японец задължително поне един път в живота си трябва да посети храма Исе Жингу. От хилядолетия там се извършват 1500 ритуала годишно.

Историята на мястото е забулена в мъглите на времето, защото най-старото светилище Найку е построено преди повече от 2000 години. То е създадено като храм на богинята на слънцето Аматерасу, богинята родоначалник на японските императори, която дарява плодородие, но има ролята и на пазител и на императорите на Япония.

Eдна от най-интересните церемонии в Исе Жингу е наречена Шикинен Сенгу. Според тази традиция главните светилища биват разрушени и после построени отново, което е отражение на японското разбиране за съзиданието и разрушението, които съответстват на живота и смъртта. Дори нещо повече – Сенгу е един вид нагледен урок за поколенията за преходността на материалното.

Но в Исе Жингу хората не отиват единствено да се молят. Там в продължение на хиляди години се провеждат различни фестивали. В съвременния календар първата най-важна церемония е фестивалът Киненсал, който е за богата реколта. Според традицията императорският ескорт е отнасял до Исе Жингу даровете на владетеля за боговете. Организират се празнични прояви, посветени на Нова година, на основаването на Япония или за рождения ден на императора.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина