Добрият сън или безсънието влияят сериозно на имунитета

Автор: Plovdiv Now 9120
Добрият сън или безсънието влияят сериозно на имунитета

Хората, които спят по-малко от 7 часа, се простудяват три пъти по-често от онези, които спят повече, твърдят американски учени от университета “Карнеги-Мелън” в Питсбърг.

С резултатите от тяхното изследване те потвърждават вече разпространеното, но все още недостатъчно доказано мнение, че добрият нощен отдих е важен за нормалното функциониране на имунната система.

“Хората, които спят по-малко от 7 часа, са с отслабен имунитет и те по-често страдат от респираторните заболявания.

Въпреки че зависимостта на имунната система от съня все още не е точно установена, настоящото изследване се определя като първото свидетелство за факта, че дори и малко нарушение в съня може да повлияе на това как организмът ще реагира на евентуална вирусна инфекция.

Когато сънят е по-малко от 7 часа за денонощие, това значително увеличава риска от вирусно заболяване, в това число от настинка и грип, показват пък резултатите от изследване, проведено в университета “Карнеги Мелън” (Carnegie Mellon University) в САЩ.

Според учените, недостигът на сън влияе негативно на имунната система и това намалява способността на организма да се бори успешно с вирусите, причиняващи настинка или грип.

Предишни изследвания загатваха, че между недостигът на сън и отслабването на имунитета може би има пряка връзка, но едва настоящото наблюдение, продължило над 4 години – от 200 до 2004, доказва значението на добрия сън за повишаване на имунната защита, съобщава статия в Archives of Internal Medicine.

Според изчисленията на американските учени, хората, които спят между 7 и 8 часа имат до 3 пъти(!) по-силна имунна система, поне по отношение на вирусите, които причиняват грип и настинки.

От значение е и качеството на съня, уточняват авторите на изследването: “Колкото повече от времето в леглото е прекарано в сън, толкова по-добре. Данните сочат, че лошото качество на съня снижава над 5 пъти способността на имунитета да се бори с вирусите”.

Учените обясняват този факт с големите разлики в количеството химични вещества, които в единия и другия случай изработва имунната система, а те са ключови за нейната роля при преодоляване на причиняващи тези заболявания вируси.

здраве.bg

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина