Днес Католиците по света празнуват Великден!

Автор: Plovdiv Now 12369
Днес Католиците по света празнуват Великден!

Великден се празнува на различни дати в западното и източното християнство, а в някои години се случва да е на една и съща дата.

В България, Великден 2021г. се пада в неделя, 2 май. На тази дата се отбелязва не само в България, но и във всички православни страни.

През 2021г., Католиците отбелязват Великден на 4 април. Датата е различна от тази, в която източното християнство чества възкръсването на Христос, заради календарите, които използват църквите. Докато православието си служи с Юлианския календар, то католиците се водят по Григорианския.

Великден е денят, в който всички християни празнуват възкресението на Божия син – Исус Христос. В християнската религия на Възкресение Христово се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. След това Исус Христос се явява на Мария Магдалена, а после и на апостолите.

Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Тя е последната седмица от живота на Исус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва с Неговото възкресение. Всеки ден от тази седмица се нарича велик - Велики понеделник, Велики вторник и така нататък. Тя е последната седмица на Великия пост и на всеки един ден от нея се извършват специални църковни служби. Тази седмица завършва с Великден.

Днес големия християнски празник празнуват и протестантите, както и арменците. Великден при арменците се нарича Задиг. Специфичното при тях е, че предпразничната тържествена литургия започва около 17.30 ч. и приключва към 19.30 ч. Тогава казват „Христос Воскресе“ – на арменски: „Кристос хавиав имерелоц”, а отговорът е: „Ортняле хартюна кристоси!”. Иначе и при тях великденският символ е червеното яйце.

Традициите на католическия Великден не се различават много от тези на православните християни – яйцата, козунаците и курабиите са незаменима част от празничната трапеза. Първото боядисано яйце трябва да е червено, защото символизира кръвта на Христос. Обредните хлябове също присъстват като част от обичая от честването на Великден.

 

Всяка година Велик ден се пада на различна дата:

Година

Западни

Източни

2021

4 април

2 май

2022

17 април

24 април

2023

9 април

16 април

2024

31 май

5 май

2025

20 април

2026

5 април

12 април

2027

28 март

2 май

2028

16 април

2029

1 април

8 април

2030

21 април

28 април

 снимка: Архивна

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина