Д-р Сотиров: Погрешно е мисленето, че е добре варицелата да се преболедува в детска възраст! Последствията може да са тежки

Автор: Добринка Димова 2090
Д-р Сотиров: Погрешно е мисленето, че е добре варицелата да се преболедува в детска възраст! Последствията може да са тежки

Голям  интерес към имунизациите срещу варицела отчитат личните лекари в Пловдив. На този етап родителите сами купуват ваксините, които джипитата да поставят на децата им. Предвижда се обаче до края на тази година имунизациите да бъдат поети от Здравното министерство и да станат безплатни за пациентите.

„Все още се обмисля дали ваксината да бъде задължителна. Но ще е голямо облекчение за родителите”, коментира пред TrafficNews председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив д-р Костадин Сотиров. И обясни, че в съзнанието на хората варицелата е сравнително леко заболяване и „е добре да се преболедува в детска възраст”. Но всъщност не е така. Само за изминала седмица са регистрирани 575 новозаразени в страната, а за област Пловдив те са 71. Областта е на второ място след София град по нови случаи на варицела.  

„Ако не всяка година, то през година дете или възрастен умира от варицела. Като последствие остава вероятността от заболяване с херпес зостер, което е много тежко заболяване. То продължава месеци наред, с много  силни болки, с рани по кожата. Инвалидизира работещия човек за няколко месеца, докато се възстанови. А ако засегне някои по-чувствителни зони, например в областта на главата или на ръцете, може да доведе и до парализа на ръката, оглушаване, парализа на лицето. Когато се имунизира човек срещу варицела, се предотвратява и разболяването с херпес зостер”, уточни специалистът.  

Той обясни, че и самото боледуване от варицела е доста продължително. Това се отнася и за малките деца, които са с оплаквания 10-15 дни. През това време цялата група в детската градина се поставя под карантина. Родителите пък са принудени да търсят варианти кой да гледа детето. Когато децата са имунизирани,  те не се разболяват и такава карантина не се налага.

„Много благодатна ваксина, тъй като дори и при контакт, ако се постави в рамките на три дни, детето не се разболява”, отчита д-р Сотиров.  

Според него ваксината може да се постави още след 9-месечна възраст на детето, но е по-добре това да стане след навършване на 1 година, защото тогава имунитетът е по-траен. А и тогава децата имат повече контакти. За съжаление обаче, боледуват и бебета. Когато по-голямото дете в семейството се разболее, се заразява и бебето.

„В момента родителите си плащат тези ваксини. Интересът е голям, вече имам доста имунизирани деца. Ако ваксините станат безплатни, това ще бъде голямо облекчение за семействата”, допълни медикът.  

Той е категоричен, че е много добро решение и ваксината срещу респираторния синцитиален вирус също да стане безплатна за пациентите. В момента от Министерство на здравеопазването обсъждат и тази идея, като има предложения тя също да влезе в имунизационния календар.   

„Тя е изобретена да се поставя на бременни жени, тоест с изключително високо ниво на безопасност. Предпазва бебенцето в първите 6-7 месеца от живота му от много коварно заболяване с висока смъртност”,  казва д-р Сотиров.

През лятото се очаква той и колегите му да започнат да поставят безплатно ваксини и на момчета срещу човешки папилома вирус. Вирусът се свързва основно с това, че е отговорен за развитието на рак на маточната шийка при жените, но може да причини и редица други онкологични заболявания като рак на гърлото, ларинкса пениса и езика.

Право на безплатно имунизиране ще имат момчетата от 10 до 13 години, а от 2029-2030 г. ще бъдат включени и 14-годишните. Досега опцията беше само за момичета.

Безплатно могат да се ваксинират и момичетата на възраст от 10 до 14 г. включително (преди навършване на 15 г.), което удължава възможността за поставяне на ваксина с една година спрямо досега действащата програма.

„Друга добра новина, свързана с имунизациите, е, че в съседните държави има много заболели от морбили, но в България няма такава епидемия. Това означава, че общопрактикуващите лекари много добросъвестно сме успели да обхванем и да имунизираме децата. И по този начин дори да има единични случаи, не възниква епидемия. Същото се случи и с коклюша. Оказва се, че в областта на профилактиката и на предотвратяването на заболявания, каквито са имунизациите, в България сме водещи в Европа”, категоричен е специалистът.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина