Д-р Алексиев: Слънчевите изгаряния и солариумите крият риск от рак на кожата

Автор: Добринка Димова 1121
Д-р Алексиев: Слънчевите изгаряния и солариумите крият риск от рак на кожата

Д-р Теодор Алексиев е завършил Медицински университет – Пловдив. Асистент е към Катедра дерматология и венерология на МУ-Пловдив. Има завършени практически курсове по дерматоскопия и дерматохирургия, за работа с лазерни апарати, безоперативен лазерен лифтинг, дермални филъри, ботулинов токсин и мезотерапия. Член е на Европейската академия по дерматология и венерология, Българското дружество по дерматология, Български лекарски съюз, Интернационално дружество по дерматоскопия.

Към момента д-р Теодор Алексиев е и.д. началник на Клиниката по кожни и венерически болести към УМБАЛ „Свети Георги“, където днес ще се проведат безплатни дерматологични прегледи за профилактика на рака на кожата. Инициативата е част от европейската кампания „Евромеланома 2025“, насочена към повишаване на обществената информираност относно злокачествените кожни новообразувания, превенцията им и важността на ранната диагностика.

-Д-р Алексиев, отчитате ръст на кожен рак, особено при по-млади хора. На какво се дължи това?

- Да, за съжаление, има ръст. Основният рисков фактор при всички видове кожни тумори – както преканцерозни, така и злокачествени, е излагането на слънчева светлина. Макар България да не е ендемична зона за меланом, честите пътувания до по-топли страни увеличават риска. Особено опасни са слънчевите изгаряния в ранна детска възраст, както и използването на солариуми. Допълнително, използването на продукти за добиване на тен понякога води до изгаряния, които също предразполагат към образуване на новообразувания.

- Кои са най-разпространените видове рак на кожата? 

- В практиката ни често срещаме преканцерози – лезии, които могат да прераснат в злокачествени тумори. От злокачествените тумори най-често диагностицираме базоцелуларен карцином, особено при възрастни пациенти. Следва спиноцелуларният карцином, който също зачестява. Меланомът е по-рядък, но тревожна е тенденцията към увеличаване на случаите му.

- Какви са възможностите за лечение? 

- Терапията зависи от типа тумор. При доброкачествени и преканцерозни лезии използваме електрокоагулация, криотерапия, лазер. При злокачествени тумори първата стъпка е оперативното премахване и хистологична диагностика. При необходимост се назначава лъчетерапия или химиотерапия, особено при меланом.

- Какъв е рискът меланомът да се върне на същото място? 

- Около 50% от пациентите с меланом имат рецидив. Рецидив точно на същото място се наблюдава в 10–20% от случаите. Затова проследяването е изключително важно.

- Кога се налага оперативна намеса?

- При съмнение за меланом – незабавно. Туморът трябва да се премахне и да се изследва хистологично. УМБАЛ „Свети Георги“ има пълен капацитет за проследяване – хирургия, онкология, дерматология. Това улеснява пациентите и осигурява качествено наблюдение и лечение на едно място.

- Как да предпазваме кожата си?

- Слънцезащитата е основен метод за превенция. Тя трябва да се използва не само през лятото – ежедневното прилагане на SPF 50 е препоръчително. При пациенти с меланом или с диспластичен невус синдром – контролни прегледи 2–3 пъти годишно. Важно е да се избягва излагането на слънце в най-силните часове (между 14 и 16 ч.), да се използва SPF 100 при висок риск и да се правят редовни дерматоскопски прегледи. Ние също предлагаме такъв тип дерматоскопски прегледи в клиниката, които наистина ни помагат в много ранен етап да диференцираме дали става въпрос за меланом, дали е диспластичен невус, дали е един обикновен невус.

- Какъв е съветът Ви за децата?

- Използването на фотозащита при децата е задължително. Някои родители се притесняват от съставките в слънцезащитните кремове, но съвременните продукти са напълно безопасни. Истинският риск е продължителното излагане на слънце без защита – особено при деца, тъй като изгарянията в тази възраст са сериозен рисков фактор за рак на кожата по-късно.

- Днес Клиниката по кожни и венерически болести към УМБАЛ „Свети Георги“ се включва в кампанията „Евромеланома 2025“. Разкажете повече за нея.

-  Кампанията се провежда вече 26 години и цели да повиши информираността относно рака на кожата. В България ние, дерматолозите, участваме активно през последните години. Това е изключително важно, защото много лезии остават незабелязани от пациентите – особено когато се намират на трудно достъпни за наблюдение места. Благодарение на „Евромеланома“ все повече хора търсят консултация и профилактичен преглед.

За мен най-важното е пациентите, които знаят, че имат фамилна обремененост, да се проследяват по-често. Дерматоскопските прегледи са нещо, което в последните години навлезе в дерматологията и спомага за лесното проследяване на пациентите през няколко месеца.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина