Честит 4-ти април - Ден на психолозите в България

Автор: Plovdiv Now 8759
Честит 4-ти април - Ден на психолозите в България

Денят на специалистите по психично здраве се празнува от 1995 г. насам. Той е учреден заради ролята им за благосъстоянието и менталното здраве на българите. Отделно от Деня на здравния работник - 7 април, специалистите искат да подчертаят специфичната си професионална роля, защото статистиките са повече от плашещи.

36% от българите имат негативно отношение към хората с психични проблеми, като средният процент за Европа е 21%, а това ни слага в челната тройка по неглижиране, дискриминация и безхаберие. Както може да се очаква - възрастта пада все по-рязко. Депресията е втората най-честа причина за нетрудоспособност и нелекуваните психични отклонения влошават в най-голяма степен качеството на живот, самочувствието и усещането за щастие у българите.

Последните регистрирани случаи сочат, че паническите разстройства и тревожно-депресивните състояния очертават тенденция трудните времена, в които живеем, да се отразяват пряко върху здравето ни. Затова е нужна стратегия и програми по повишаване психичното здраве от страна на държавата и с помощта на множеството организации и специалисти. А такива има, защото психологията е сред най-желаните специалности в университетите години вече наред.

Психологията изучава поведението и ума, обхваща всички аспекти на човешкия опит. Психологията е академична дисциплина, която се стреми да разбере хора и групи от хора чрез създаване на общи принципи и изследване на специфични случаи.

Психолозите биват: социални, поведенчески или когнитивни. Те се занимават с ролята на умствените функции в индивидуалното и обществено поведение, а също така проучват физиологични и биологични процеси, които лежат в основата на когнитивните функции и поведение.

Психолозите изследват понятия, като: възприятие, познание, внимание, емоции, интелект, мотивация, функционалността на мозъка, поведение и др., включително и психологическа устойчивост. Психологията е описана като „центъра на науката”.

Детските психолози се занимават с деца и юноши. Те помагат на децата да се справят със стресови за тях ситуации, като: развод, смърт и семейни или училищни преходи. Частичен списък на проблемите, с които се занимават детските психолози, са свързани с дефицит на вниманието, аутизъм, обсесивно-компулсивно разстройство или фобии. Детската психология се фокусира върху годините на формиране.

Клиничните психолози осигуряват дългосрочна терапия, свързана с психичното здраве. Техните програми са повече клинично насочени, отколкото програмите на психолозите, следящи развитието. Клинични детски психолози се считат за „доставчици” на здравни услуги. Въпреки това, техните роли са косвени – като консултанти или изследователи.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина