Бум на ухапаните от кърлежи под тепетата, пациенти на опашка пред кабинетите

Автор: Plovdiv Now 6087
Бум на ухапаните от кърлежи под тепетата, пациенти на опашка пред кабинетите

През последните два дни пловдивски лекари отчитат бум на ухапаните от кърлежи под тепетата. Пред наш репортер хирург на едно от ДКЦ-тата в Пловдив разказа, че заради зачестилите валежи хората, които са станали жертва на кравосмучещите насекоми са се удвоили.

„Два дни подред пристигат на опашка пациенти с кърлежи. Повечето търсят лекарска помощ след излети извън града”, коментира медикът.

През последните две седмици в Регионалната здравна инспекция са регистрирани 19 ухапвания от насекоми, като предимно такива са от кърлежи. Превес на пациентите са такива от Пловдив. Не липсват и жертви на гадините и от региона. 

Лаймска болест и марсилска треска под тепетата на са регистрирани.

В сравнение с предходната година, за същия период от време са били регистрирани с 3 по-малко случаи или 15 ухапани от кърлежи. 14 от тях са били от Пловдив. В същото време продължава обработването на Пловдив срещу насекоми.

От Общинско предприятие "Дезинфекционна станция” заявиха, че през последната седмица не са получавали нито един сигнал за наличие на кърлежи на територията на града.

„През предходната седмица имахме само два сигнала – от Тракия и Кючук Париж. Незабавно сме взели мерки, като тревите са били премахнати, а пространствата третирани с препарати. Не сме спирали да обработваме площите. На всеки 3 седмици изцяло се обработват и всички кучешки площадки”, заяви Елена Тотолакова, директор на общинското предприятие.

Специалистите съветват, ако ще посещавате тревисти места, да се пръскате с репелент и други препарати, продавани в аптечната мрежа. След всеки излет навън преглеждайте кожата и косата си. При ухапване от кърлеж да се потърси лекарска помощ, тъй като има голяма вероятност от настъпването на животозастрашаващи усложнения.

С какви болести могат да ни заразят кърлежите?

С ухапването си кърлежите могат да ни заразят с болести като лаймска болест. Болестта се проявява от 3 до 30 дни след ухапване от кърлеж, но в някои случаи след месеци. През първия стадий се наблюдават кожни промени. На мястото на ухапване се появява зачервяване. Болният усеща парене, сърбеж, болка, има грипиподобни оплаквания. Вторият стадий настъпва след около два месеца и засяга различни органи и системи. Увреждане на нервната система се наблюдава в 40% от случаите –менингити и неврити. Наблюдават се също сърдечни увреждания, хепатити, очни заболявания, но те са по-редки.

Друго заболяване от ухапването на кърлеж е марсилска треска. Преносител на заразата е кучешкият кърлеж. Инкубационният период е 3-7 дни. Заболяването започва внезапно с висока температура 39-40 градуса, втрисане, ставни и мускулни болки. Температурата продължава 1-2 седмици с лечение и над 20 дни без лечение. Към третия ден се появява характерния за болестта обрив – в началото червени петна, които преминават в пъпки. През този етап на мястото на ухапването се развива възпалителен болезнен процес с умъртвяване на тъканите, мястото се покрива с кафяво-черна кора. От там микроорганизмите попадат в съседните лимфни възли и по кръвен път проникват в целия организъм.

Кримска хеморагична треска е болестта, която е много опасна. Освен от ухапване от кърлеж, заразяването става и при допир с кръвта на болния. Освен високата температура, втрисането и мускулните болки се появяват и обилни кръвоизливи по кожата, венците и вътрешните органи, които могат да доведат до летален изход.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина