Броят на болните от вируси в Пловдив продължава да бъде висок

Автор: Plovdiv Now 5035
Броят на болните от вируси в Пловдив продължава да бъде висок

Броят на болните от вируси в Пловдив продължава да бъде висок. В областта общата заболеваемост от респираторни болести е 131.6 на 10 000 души.

„Данните за заболяемостта от ОРЗ през последната седмица сочат, че в четиринадесет области на страната разпространението на ОРЗ  все още е в обичайните за сезона граници и се отчитат ниски нива на заболяемост, докато в останалите четиринадесет  области  на страната епидемичният процес  е в подем, достигащ високи нива близки до епидемични стойности в областите Шумен,  Пазарджик, Варна и Пловдив”, са констатации на Центъра по заразни и паразитни болести.

В областта най-засегнати са децата между 5 и 14 години. Обичайните симптоми са висока температура, кашлица, хрема, главоболие.

През седмицата между 19 и 25 декември общата заболяемост за страната е  102,33 на 10 000 души (за предходната е 120,93).

Сред наблюдаваните общо 373 025 лица от всички възрастови групи, през 51-та седмица на 2022 г. са регистрирани 3817 случая на ОРЗ (за предходната седмица 4511 ).

Най-висока е заболяемостта във възрастовата група 0-4 г. (441,61), следвана от възрастовата група 5-14 г. (305,39).  

В 14 области на страната разпространението на общи респираторни заболявания е в обичайните за сезона граници.

Доказани са грипни вируси А/H3N2, A/H1N1(2009). Изолирани са и други причинители на респираторните инфекции- аденовируси, респираторно- синцитиални и други вируси.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина