Болниците ни са готови, лекарите са инструктирани, граничните власти - също. Нормално е да има притеснение. Това заяви външният министър Екатериза Захариева пред bTV по повод увеличението на случаите на заразени с коронавирус.
В Италия нараства броя на заразените с този вирус, има препоръки за Южна Корея, за Япония - пътуващите да се информират предварително, препоръча Екатерина Захариева.
Най-важното е да няма паника. Дали човек се страхува или не - то е лично, каза тя и се съгласи с мнението на водещия, че има спекула с изкупуването на предпазните маски и спирта от аптеките. Страхът е нормално човешко чувство, важното е да запази спокойствие и да спазят съветите на лекарите, заяви Захариева.
От момента, когато възникна опасността, има термокамери, успокои тя. По думите й служителите на МВнР са на 24-часово разположение за съвет на наши сънародници, които искат да се върнат от засегнатите от коронавирус райони. На постоянна линия сме не само в МВнР, но и в центъра за информация, обясни тя.
Не се прикриват положителни проби за коронавирус, категоричен бе директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев след брифинг пред ВМА, на който стана ясно, че към момента няма положителни проби на коронавирус у нас. „Нямаме съмнения за резултатите от никоя проба за коронавирус. Ако има съмнения се пускат допълнителни изследвания с други тестове в лабораторията”, заяви той пред Нова телевизия.
„Сигурен съм в капацитета на Националната референтна лаборатория, която се води от професорка и в нея работят хора с докторска степен. Референтната лаборатория работи на ниво“, подчерта той.
„Преди години, такава ситуация може би се е случвала, но тъй като това съвпада с грипната епидемия, световната медицината не го е разбирала. Няма нищо по-различно от досега разпространяваните инфекции. Доказа се вече дори, че този коронавирус не е така опасен за бебетата и новородените, както е например грипния вирус”, каза още Кантарджиев.
Кантарджиев е категоричен, че за този коронавирус няма специфично лечение. „Всичко това са слухове. Има данни в Китай, че неголеми групи от хора са лекувани с някои видове антивирусни лекарства, но са лекувани малко хора и затова резултатите не позволяват да се вземе крайно становище като медицина на доказателствата, затова засега приемаме, че лечението е симптоматично”, коментира той.
„Важно е да се каже на хората, че вирусът не е опасен за младите хора, не е опасен и за здравите хора. Опасен е за възрастните хора така, както е опасен и грипния вирус. Тази година няколко хиляди души са починали от грип, въпреки че епидемията беше малка”, заяви още директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.