Нова декларация на „Бизнесът за Пловдив” бе разпространена в част от медиите. В нея се казва, че заедно с редица водещи инвеститори, се заявява категоричното си несъгласие с предложението на Община Пловдив за необосновано и драстично увеличение на таксите за издаване на строителни разрешения.
„Настояваме да бъде спряна тази нормативна и икономическа агресия, която удря не само строителния сектор, но и гражданите, инвеститорите и цялата икономика на града”, пише в нея. Те казват още, че това предложение на кмета - да се използват събраните средства от строителни разрешения за инфраструктура не е законно, защото могат да се ползват само за административни разходи.
Въпреки това те са готови на диалог и дори предлагат увеличението да е 40% на цената от 5 лв./кв.м на 7 лв./кв. м. Припомняме, че администрацията предлага сумата да стане 12 лв./кв.м за средни и големи жилищни комплекси, а за еднофамилните къщи сумата да е 7 лв./кв.м.
Ако кметът не се съгласи те не само ще протестират пред Общинския съвет, но и готвят нови по-мащабни прояви, които ще блокират града.
Интересно е, че декларацията е подписана и от Съюза на международните превозвачи, където са множество транспортни фирми, а в управителния съвет е Илиян Филипов. Не е ясно какво общо имат превозвачите със строителството в Пловдив, но това показва и откъде идва основният натиск към кмета Костадин Димитров да даде назад с реформите, които трябва да ограничат застрояването в Пловдив и да доведат до приходи за облагородяването на новите зони в града.
От друга страна се забелязва, че сред брокери и отделни членове на браншови организации се прокрадват спекулации, че строителството на нови жилища може да поскъпне с 10-15% заради ръста на таксите, което не почива на никаква логика.
Увеличението на цената на строителното разрешение не обвързва абсолютно нито един инвеститор с допълнителни разходи освен нея. С други думи, ако за един квадратен метър досега инвеститорът е плащал 5 лв./кв.м, то стойността ще стане 12 лева лв./кв.м. Това означава, че в крайната цена дори да се начислят и 100% от увеличението на строителните разрешение то ръстът ще е с 3,5 евро на квадратен метър, при средни цени от 1500 евро на кв./м. в момента.
Едва ли и всеки един купувач би отказал да плати 350 евро повече за апартамент от 100 кв.м., за който плаща 150 000 евро, ако знае, че инфраструктурата около жилището му ще бъде облагородено.