Все повече чужденци идват на лов в България

Автор: Plovdiv Now 7408
Все повече чужденци идват на лов в България

Близо 5 500 са били ловците през 2017 година. Около 1 500 от тях са били чуждестранни гости с интерес към традиционно атрактивния трофеен отстрел, който предлага страната ни.

Миналата година е била изключително успешна при отстрела на трофеен благороден елен, като са завоювани 53 златни медали при 36 през 2016. 56 са медалите при елена лопатар, от които 19 – златни. Ловът на дива свиня остава най-предпочитан и от чуждестранните, и от българските ловци, като по линия на организирания ловен туризъм през миналата година при този вид има общо завоювани 267 медала, от които 88 – златни. При перспективния вече лов на муфлон са отстреляни 17 с медали.

Вижте също: СНИМКИ от откриването на изложенията в Панаира днес

„Грижите за дивеча, полагани от държавните предприятия и техните ловни стопанства спомагат България да възвърне авторитета си на предпочитана ловна дестинация в Европа и света“. Това заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Атанас Добрев при откриването на 24-тото издание на Международната изложба „Природа, лов, риболов” в Пловдив. Той посочи и че през 2017 г. приходите по линия на организирания ловен туризъм възлизат на над 6,5 млн. лв., което е с над 1,5 млн. повече от предходната година.                      .

Заместник-министър Добрев подчерта, че тези успехи са немислими без ежедневната грижа на горските служители и на ловците любители за поддържане на дивечовото богатство и по охрана на горите. „Всичко това поставя изключително високи изисквания и очаквания пред нас като ръководен екип на горския сектор за отговорно отношение с грижа към поддържане, ефективно управление и контрол на горските ресурси, язовири и водоеми и намаляване на констатираните нарушения, заяви още Добрев. Той посочи, че само от началото на 2018 г. проверките в горските територии надхвърлят 100 000 при общо 370 000 за цялата минала година.

Министерство на земеделието, храните и горите за пореден път е съорганизатор, заедно със своите държавни предприятия, Изпълнителна агенция по горите и Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури на това най-представително изложение в България за популяризиране на спортовете, свързани с българската природа. Тази година  престижният форум се провежда в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС.

Една от сериозните задачи, които сме си поставили във ветеринарната област, е по време на Българското председателство да се съсредоточим върху устойчивото управление на здравето на животните, като обръщаме специално внимание на ролята на превенцията на заболяванията по дивите животни. Само преди дни организирахме от името на Председателството семинар в София на тема „Ролята на дивите животни в контекста на здравето на животните“, където си дадоха среща лесовъди, ловни и ветеринарни експерти. В същия аспект беше и едно от значимите събития в календара на Министерство на земеделието, храните и горите от края на миналата година, когато в Правец стартира дейността на първия в Европа и втори в света регионален CIC Център за опазване здравето на дивеча“, посочи още Добрев. Центърът е изграден на територията на България с усилията на три международни организации- Международният съвет по лова и опазване на дивеча (CIC), Генералната асамблея на Федерацията на европейските ловни асоциации (FACE) и Световната организация за здравето на животните OiE.

През тази година по време на изложението се отбелязва и 120 години от създаването на най-старата и най-голямата ловна организация, чийто правоприемник е Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“. В чест на годишнината за първи път на изложението се представя част от музейната сбирка на съюза, представящ богатата и славна история на ловното и риболовно движение в България.

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина