Фестивалът за документално кино за изкуство „Master of Art” ще зарадва ценителите със селекция от заглавия до 30 април в платформата Neterra.TV. Това е първо по рода си подобно начинание в България, с което Neterra.TV създава условия за киното и неговите любители да не пропускат дългоочаквани заглавия от световната сцена.
Въпреки извънредното положение и трудната ситуация в България, организаторите са подбрали над 28 от пълнометражните филмови заглавия от петото издание на фестивала, както и пълния набор от късометражни филми, включени в тазгодишнота програма. Сред тях са филми за архитекта на операта в Сидни Йорн Утсон, строителя на храмове Марио Бота и за традициите на "Баухаус"; трагичните съдби на хората около писателя Солженицин; испанския уличен артист Окуда; индийската кухня, тайните на най-добрия стекхаус в света и на грузинското вино; мисията на "Баренбойм-Саид" и операта според Джанет Бейкър; школата по балет към театър "Колон" и магьосника японец Широ Такатани, разкази за великите Микеланджело и Клод Моне.
Два български документални филма за изкуство ще имат своята премиера в онлайн изданието - "Стихията Медея" на Найо Тицин и "Луцифер" на Мария Николова.
Фестивалът е единствен по рода си в Югоизточна Европа. Негов създател е журналистът, режисьор и продуцент Найо Тицин. Достъпът до филмите от програмата е възможен само от България. Общата цена за всички заглавия от онлайн фестивала е 10 лв. Средствата, събрани от билети, са предназначени изцяло за организатора на фестивала, в помощ на културата в тези трудни времена.
Пълното издание на фестивала ще се проведе от 1 до 24 септември в София и в Пловдив Lucky Дом на киното.
ЕТО КОИ СА ЗАГЛАВИЯТА:
ЙОРН УТСОН: ОПЕРАТА В СИДНИ Реж. Лене Борх Хансен и Анна фон Ловцов, Дания (2018) Историята на архитекта на операта в Сидни - Йорн Утсон, разказана от неговите деца, близки колеги и приятели. Откровени анекдоти представят портрета на добра душа и влиятелен проектант, който е само на 38 години, когато печели международния конкурс, променил живота му.
ГРАД НА ЖЕЛАНИЕТО Реж. Марсел Принс, Нидерландия, Израел (2019) През 2019 г. се навършват 100 години от основаването на учи- лище „Баухаус“ във Ваймар от германския архитект Валтер Гропиус – революционна и влиятелна школа за художници, ди- зайнери и архитекти. Главната му идея е да се създават красиви, функционални продукти, достъпни за всички.
МАРИО БОТА: ПРОСТРАНСТВОТО ОТВЪД Реж. Лорета Далпоцо и Микеле Волонте, Швейцария (2018) Документалният филм, режисиран от Лорета Далпоцо и Мике- ле Волонте е рядко, задълбочено художествено изследване на работата на световноизвестния швейцарски архитект Марио Бота. Чрез създадените от него свещени пространства филмът насочва поглед към постоянно растящото му любопитство и размислите за противоречията в обществото.
ВЕКЪТ НА СОЛЖЕНИЦИН Реж. Олеся Фокина, Русия (2018) Филмът разказва за трагичната съдба на най-близките съратници на Солженицин: машинописката му Елисавета Воронянска, филоложката Ирина Томашевска, главният редактор на литера турното списание „Нов свят” Александър Твардовски. Показани са ексклузивни кадри от преместването на писателя в новия му провинциален дом в Троице-Ликово
ГАРВАНЪТ И ЧАЙКАТА Реж. Ласе Лау, Дания (2018) Отношенията между Гренландия и Дания са белязани от колониализма, подчинението и зависимостта. Филмът си поставя за цел да развенчае някои от митовете и предразсъдъците, които съществуват и днес, когато Гренландия се приближава към своята независимост.
СТОЛЪТ ПРЕЗ ГОДИНИТЕ Реж. Хайнц Бютлер, Швейцария (2018) Филмът ни извежда на пътека сред „море от столове“: 125 предмета – от такива, датиращи от 1807 г., до най-новите модели, създадени с 3D принтер, са подредени по годината на създа- ването им, създавайки хронология на дизайна на столове във „Витра Шаудепо“.
НОВИТЕ МУЗЕИ НА ИТАЛИЯ Реж. Франческа Молтени, Италия (2018) Корпоративните музеи и архиви са споделени хранилища на знания, опит и удоволствие, които чрез консервация и оценяване на документи, иконографски материали, предмети, продукти и машини разказват историите на компаниите и хората в тях. Това е Италия на безкрайните иновации. Това е културата на правенето, проявена в книжа и предмети, която се превръща в икона, в парадигма за качество, красота и смисъл. Това е процесът зад продукта.
РАВНОВЕСИЕТО СПОРЕД ОКУДА Реж. Жоан Батисте Мигел Хил, Испания (2018) Един град на брега на Средиземно море се посвещава на фестивала на огъня – величествен спектакъл, наблюдаван от милиони. Емблемата на празненствата ще бъде проектирана от авангарден художник и целият процес ще бъде проследен. Окуда Сан Мигел със своя колоритен сюрреалистичен стил е една от главните фигури на уличното изкуство и произведенията му често биват показвани по най-важните изложения и галерии в света.
АБСТРАКТНО ИЗКУСТВО: КЛИФЪРД СТИЛ Реж. Денис Шол, САЩ (2019) Свирепо независим, особен, икона. Портрет на художника Кли- фърд Стил, един от най-влиятелните и въпреки това най-малко познати американски абстрактни експресионисти.
ВИКАС КАНА И ИНДИЙСКАТА КУХНЯ Реж. Андрей Северни, САЩ (2018) Филмът е универсална история за човешката страст, силата на волята и непоколебимостта пред трудностите. Разказан от името на готвача Викас Канна, носител на звезда „Мишлен“, филмът проследява един имигрант и борбата му с физическите ограничения, бедността и дискриминацията.
REMIXERS Реж. Алекс Гарсия Мартинес, Испания (2019) Филмът е шоу, създадено от близнаците италианци, които притежават най-популярните заведения в Барселона, с цел да представят автентични кулинарни преживявания близо до традициите.
ЛЕГЕНДАТА НА ДОН ХУЛИО: МЕСО И КОКАЛИ реж. Алфред Оливери , Аржентина(2019) Животът на Пабло обхваща три поколения, свързани с месото. Попадаме в неговата история на човек с предначертана съдба; човек, който трябва да работи усилено от ранното си детство до необикновеното си настояще, превръщайки една обикновена квартална скара в най-добрия стекхаус в света. Епичното ежедневие на един местен герой.
НАШАТА КРЪВ Е ВИНО Реж. Емили Рейлсбeк, САЩ, Грузия (2018) Режисьорката Емили Рейлсбeк и награждаваният сомелиер Джеръми Куин ни предлагат достъп до живота на провинциални семейства в Грузия, докато проучват съживяването на винени традиции на 8000 години, почти изгубени по време на съветската власт.
ЛУЦИФЕР Реж. Мария Николова, България, (2020) Разказвачът на филма води зрителя в Националната галерия, където е изложена картината „Луцифер“. Хумористична анимация ни пренася в ателието на художника Франц Щук, където Фердинанд е купил картината.
АКАДЕМИЯTA „БАРЕНБОЙМ-САИД" – ПОВЕЧЕ ОТ МУЗИКА Реж. Давид Бернет, Швейцария, Германия (2019) Откриването на академия „Баренбойм-Саид“ в Берлин бележи нов етап в политическата и образователна ангажираност на му- зиканта и педагог Даниел Баренбойм. Филмът представя тази новаторска академия, чиято мисия е да обединява хуманис- тични идеали, музика и философия.
ОПЕРАТА СПОРЕД ДЖАНЕТ БЕЙКЪР Реж. Джон Бридкът, Великобритания (2019) В своя първи документален филм за повече от 35 години Джанет Бейкър - може би най-великата класическа певица на Великобритания за XX век, говори по-открито и емоционално отвсякога за кариерата и живота си днес.
ТЕАТРО КОЛОН- УЧИЛИЩЕ ЗА БАЛЕТ Реж. Сесилия Милхикер, Аржентина (2018) Документален филм за група деца на възраст между 8 и 12 години, приети в школата по балет към театър „Колон“ – една от най-престижните в Латинска Америка.
ШИРО ТАКАТАНИ - МЕЖДУ ПРИРОДАТА И ТЕХНОЛОГИЯТА Реж. Джулио Боато, Франция (2018) Широ Такатани е японски мултидисциплинарен артист, който съчетава природни елементи, като вода, облаци и пясък, с оптически технологии и видео, философия, литература и изпълнителски изкуства. Част от документалния филм, посветен на неговите ярки артистични творения, е заснет в Пловдив през 2017 г. Тогава Такатани представи за първи път пред българска публика спектакъла „ХРОМА“ в рамките на международния фестивал за съвреме- нен танц ONE DANCE WEEK.
ЖОАН ФОНТКУБЕРТА: ОСТАНКИТЕ ОТ ФОТОГРАФИЯТА Реж. Карлес Пратс и Рожер Грасас, Испания (2019) През последните 20 години технологичните промени радикално трансформираха света на фотографията. А съответно и професията на фотографа. На върха на популярността си, Жоан Фонткуберта - може би най-известният испански визуален творец, трябва да измисля речи и стратегии, за да интерпретира променящия се свят.
В ТЪРСЕНЕ НА ОСКАР Реж. Октавио Гера Кеведо, Испания (2018) Оскар Пейру (72) е филмов критик и президент на Испанската асоциация на филмовите критици. Той има много особен метод за писане на критики –според него не му е нужно да гледа филмите, достатъчно е да ги анализира чрез афишите.
„ЕДИП ЦАР" В ЕПИДАВЪР Реж. Марина Меркулова, Русия (2018) Историята на пътешествието на пиесата: документален филм за световната премиера на постановката на театър „Вахтангов“ на трагедията на Софокъл „Едип Цар“ в древен Епидавър, Гърция.
РАЗГОВОР С РОМИ ШНАЙДЕР реж. Патрик Жьоди, Франция (2018) Декември 1976 г., Кьолн. Една нощ, когато е на върха на славата си, Роми Шнайдер дава уникално интервю на френски, езика на конфиденциалните и тайни неща, пред германската феминист- ка Алис Шварцер.
МАЕСТРО: В ТЪРСЕНЕ НА ПОСЛЕДНАТА МУЗИКА Реж. Александър Валенти, Италия (2018) Барлета, малък град в Южна Италия, един тих, но целеустремен герой е съживил историята на забравена музика. Повече от 20 години Франческо Лоторо, професионален пианист, обикаля Европа, за да търси и записва музика, композирана тайно в лагерите на Втората световна война. С помощта на съпругата си и шепа приятели той архивира над 4000 партитури, включително симфонии, опери, народни песни, църковна музика, както и суинг и циганска музика.
ШИРО ТАКАТАНИ - МЕЖДУ ПРИРОДАТА И ТЕХНОЛОГИЯТА Реж. Джулио Боато, Франция (2018) Широ Такатани е японски мултидисциплинарен артист, кой- то съчетава природни елементи, като вода, облаци и пясък, с оптически технологии и видео, философия, литература и из- пълнителски изкуства. Забележителната му кариера включва внушителни спектакли, 3D интерактивен фонтан, който служи като прожекционен екран, инсталации от цветове и още твор- би, с които Такатани цели да достигне „отвъд видимото“. Част от документалния филм, посветен на неговите ярки артистични творения, е заснет в Пловдив през 2017-а година. Тогава Така- тани представи за първи път пред българска публика спектакъла „ХРОМА“ в рамките на международния фестивал за съвреме- нен танц ONE DANCE WEEK.
СТИХИЯТА МЕДЕЯ Реж. Найо Тицин, България (2020) Една от рядко играните пиеси в съвременния театър, е древногръцката трагедия “МЕДЕЯ“. Aктрисата Снежина Петрова си поставя нелеката задача да реабилитира мястото на децата в произведението на Еврипид. През 2017 година тя стартира театралния и социален проект „МЕДЕЯ“, в който интегрира деца от различни малцинствени групи от Пловдив и София. Проектът става част от програмата на Пловдив - Европейска столица на културата 2019. Неговата кулминация е едноименното представление с режисьор Десислава Шпатова, което трябва да се изиграе един-единствен път на Античния Театър в Пловдив. Две години работа, репетиции, емоции и стихии се сблъскват в този ден – 28 юни 2019 година.
АЗБУКАТА НА ГРИЙНАУЕЙ Реж. Саския Бодеке, Холандия, (2017) Питър Грийнауей създава азбука за и с помощта на дъщеря си Зое като копие на своя живот. Фантазиите на режисьора Питър Грийнауей, чийто девиз е „изкуството е живот и животът е изку- ство“, са уловени като пеперуди и подредени в азбука - форма, която му отива идеално като на енциклопедист. Чрез личните разговори със схватливата му 16-годишна дъщеря Зое ние от- криваме „кой, какво и защо“ за Грийнауей.
ОТИВАМ СИ У ДОМА – ДЖИМИ СКОТ Реж. Йоон Ха Чанг, Германия, Република Корея, САЩ (2016) „Отивам си у дома – Джими Скот“ разказва историята на джаз легендата Джими Скот и разочарованието на продуцента и композитора Ралф Кемпер, който се заема да издаде албум с полузабравената легенда.
АЗ, КЛОД МОНЕ Реж. Фил Грабские, Великобритания (2017 г.) Награждаваният режисьор Фил Грабски предлага този свеж нов поглед към може би най-любимия художник на цял свят – по неговите собствени думи. „Аз, Клод Моне“ използва писма и други лични документи, за да хвърли нова светлина към човека, който не само е нарисувал картината, дала началото на Импресионизма, но и е бил може би най-влиятелният и успял художник на XIX и началото на XX в.
СЛЕДИ ОТ ДУШАТА Реж. Мартин Купър, Великобритания, (2018) За разлика от дигиталната комуникация, ръкописът носи нещо отвъд буквалното значение, нещо от душата. През очите на 12 международни художници филмът изследва света на съвременната калиграфия и защо тя е все по-актуална форма на изкуство в днешното цифрово време. Филмът разкрива как изкуството, философиите и животът на тези художници, чиито разнообразни творби имат общи корени в древните традиции на калиграфията, отразяват и се свързват с модерния свят.
МИКЕЛАНДЖЕЛО Реж. Дейвид Бикърстаф, Великобритания (2017) Микеланджело – любов и смърт предлага кинопътешествие из забележителните църкви и музеи на Флоренция, Рим и Ватикана, до салони и приемни в Европа, за да изследваме бурния живот на Микеланджело. Филмът търси по-дълбоко разбиране за тази харизматична и енигматична фигура - както чрез от- ношенията на Микеланджело с неговите съвременници, така и чрез завещаното от него творчество.
СЛЕДИ ОТ ДУШАТА Реж. Мартин Купър, Великобритания,( 2018) За разлика от дигиталната комуникация, ръкописът носи нещо отвъд буквалното значение, нещо от душата. През очите на 12 международни художници филмът изследва света на съвременната калиграфия и защо тя е все по-актуална форма на изкуство в днешното цифрово време. Филмът разкрива как изкуството, философиите и животът на тези художници, чиито разнообразни творби имат общи корени в древните традиции на калиграфията, отразяват и се свързват с модерния свят.