Национален фолклорен ансамбъл „Българе“ представя емблематичния театрално-музикален спектакъл „Паисий“ в град Пловдив на 26 май, 2025г. на Античния театър от 20:00часа. Ансамбълът не е гостувал в Пловдив от 2021г.
Спектакълът “Паисий” потапя зрителите в героичните моменти от нашето минало. Впечатляващият проект "ПАИСИЙ" е създаден по случай 300-годишнината от рождението на Паисий Хилендарски, отбелязана с тържествени събития през 2022 година. До сега спектакъла е представен в почти всички големи градове на страната. Уникален по своята същност, той е единствената творба в памет на Паисий, поставена на родната сцена през последните 80 години. Зрителите ще чуят вдъхновяващите послания на Хилендарския монах, събрани в неговия забележителен труд "История славянобългарска", който поставя основите на Българското възраждане. Посланията ще бъдат интерпретирани от таланта на Димитър Селенски, актьор с харизматична личност, който е перфектно подходящ за ролята на Отец Паисий.
Спектакълът "ПАИСИЙ" разказва за ключови събития от историята на българите, съпътствали появата на най-българската книга. Зрителите ще имат възможността да изживеят героичните моменти от нашето минало, майсторски пресъздадени от изключителните танцьори на ансамбъл "БЪЛГАРЕ". Този спектакъл е вдъхновение за събуждането на гордостта и достойнството на народа ни, за българския дух и възвърната чест, която ни стои изправени. Специален акцент в репертоара на "БЪЛГАРЕ" е участието на най-младия солист в историята на ансамбъла - 9-годишния Андрей Михайлов от Сливен, който с много енергия и артистичност вече втори сезон радва публиката с изявата си.
Вече 21 години Национален фолклорен ансамбъл "Българе" ярко присъства като една от културните визитки на страната ни с над 3 650 свои изяви у нас и по света. В репертоара на НФА „Българе” има спектакли, които стоят като ярки знаци в обърканото ни време, което повече от всякога се нуждае от силни духовни компаси. Усилията на творческия екип, създал спектаклите, са насочени към пробуждане на националното съзнание на българина. Провокирайки зрителя, като го приобщи към събитието, му дава възможност да участва в процеса на създаване на история.