На 8 януари 2013 г. най-скъпата верига за био храни "Whole Foods Market" в САЩ качва на рафтовете си българско кисело мляко с марката "Тримона".
Слоганът буквално взривява купувачите: "Нека гърците си имат философите, а киселото мляко оставете на нас".
Основната бактерия, разбира се, е лактобацилус булгарикус. Оттогава с всеки изминат ден произведените кофички се увеличават, към тях са прибавени още три вида кисели млека със здравословни продукти, но задължително без захар.
А скоро ще бъде пуснат и айрян с малини и кокос. Създателят и производителят на киселото мляко е музикант и агроинженер по цитруси Атанас Валев, родом от Пловдив, който близо 30 години живее в САЩ.
Преди да стигне до този успех, той извървява истински апостолски път по рекламата на българския подквас. Историята може да влезе в раздела сбъдната американска мечта и е достойна за филм, пише "Монитор".
Дълги години Атанас Валев продавал по няколко палета кисело мляко, който дръзнал да произвежда сам на ишлеме в американска фабрика по негова рецепта, контрол и български бактерии.
Но този кисел продукт за американците бил повече от странен. Причината е, че за тях йогурт означава сладко кремче, което те хапват за междинна закуска или ей така за разнообразие и като десерт.
Затова и българинът никога не допускал, че може да се качи на рафта на луксозния магазин.
"Понякога минавах от там и мечтаех за това, но знаех, че няма да се случи", признава Валев. И продължавал да прави промоции с часове от магазин на магазин. Да обяснява за ценните ползи за здравето на този български продукт, който всички в Америка били убедени, че е гръцки, защото там всичко гръцко е the best.
"Снежанката е дзадзики и винаги такава ще остане, шопската салата е гръцка. Но това е истината, гърците казват, че половината свят говори гръцки, а останалата иска да го научи", коментира производителят.
Веднъж пред него застанала уверена дама, опитала и попитала: Това не е ли гръцко мляко?
"Въпрос, който първоначално винаги ме караше да подскачам от обида, признава Атанас Валев. Но след три години и половина обикаляне, бях свикнал и просто отговорих: "Нека да оставим на гърците маслините и философите, а на българите да правят киселото мляко".
Жената, която се оказала с гръцки произход, започнала от сърце да се смее. И заявила:
"Правите го точно като гръцкото. Това, цеденото мляко, което се продава тук за гръцко, няма нищо с истинското кисело мляко".
"Дадох си сметка, че в това, което се случи с гъркинята, има хляб", разказва Валев. Казал го в офиса на дизайнерите в Манхатън. Те моментално оценили случката и го превърнали в слоган на кисело мляко "Тримона".
Кой всъщност е Атанас Валев?
С диплома на агроинженер по тропически култури от Пловдивския университет. По душа артист и музикант. В зората на демокрацията пее кънтри и блу грас по митингите на СДС с Васко Кръпката, Милена, Георги Минчев, Коцето Калки. През 1991 г. проф. Мермерски го кани в екипа си на обмяна на опит в САЩ. Отива, защото мечтае да свири и пее зад Океана.
Наистина прави група. Свирят в бар осем месеца. Той на китара, а приятелят му на банджо. Успяват да си спечелят почитатели. Когато сезонът в Лонг Айлънд свършва и затварят всички заведения, собствениците оставят тази кръчма да работи, съобщавайки на посетителите, че Атанас и Питър ще правят блу грас ревю. Атанас Валев не успява да издаде албум, но продължава да свири и пее. И с таланта си на артист да промотира… лактобацилус булгарикус.