Академик Бултекс 99 загуби първия мач за бронзовите медали

Автор: Plovdiv Now 4288

Академик Бултекс 99 загуби у дома първия мач от финалната серия за бронзовите медали в НБЛ. Гостите от Рилски спортист победиха със 77:56  /21:11, 24:13, 17:19, 15:13/  и при победа във втория двубой в Самоков във вторник от 18.30 часа ще се поздравят с третото място в шампионата. Ако студентите успеят да спечелят, ще върнат серията в Пловдив за трети решителен мач в петък, отново от 18.30 часа.

Академик Бултекс 99 не успя да намери противодействие на здравата защита на съперниците си и логично бе надигран. В същото време далечната стрелба не вървеше  /, защитата не бе на ниво, пловдивчани допуснаха и доста грешки.

Първата четвърт започна атрактивно и оспорвано, но постепенно защитата на гостите взе връх и не допусна пловдивчани няколко минути да отбележат кош, спечелвайки частта с 10 точки разлика. Домакините продължиха да изпитват трудности в атака и през втората четвърт, а стрелбата никак не вървеше. Това, както и няколко грешки доведе до увеличаване на преднината на Рилски спортист до 21 точки на почивката. През втората част гостите умело поддържаха разликата със здрава защита и разнообразие в атака и затвориха мача в своя полза.

Никола Маравич бе най-резултатен за Академик Бултекс 99 с 12 токи, Груев и Васко Михайлов записаха по 9, Митко Димитров – 7. За победителите над всички бе Джетър с 18 точки, Тейлър и Маринов се отчетоха съответно с 14 и 13.

Какви бяха коментарите след мача Академик Бултекс 99 – Рилски спортист

Асен Николов, старши треньор на Академик Бултекс 99:

Трудно се коментира мач след такава загуба. Вината е в мен, тъй като се видя, че не функционирахме в нито една фаза, което означава, че не съм успял да ги мотивирам достатъчно. Ясно е, че трудно приемат разочарованието от отпадането в полуфинала, но лично моите очаквания бяха да играем добър баскетбол и да се борим задружно за победата. За жалост не се получи. Сменяхме защити, пробвахме различни ротации, но нищо не се получаваше. Лош мач за нас. Надявам се да се вдигнем за втория мач в Самоков. Важно е всички ние да осъзнаем, че е голяма чест за клуба да играем в този малък финал.

Людмил Хаджисотиров, старши треньор на Рилски спортист:

Те сме очаквали такъв мач. Дойдохме максимално мотивирани и подготвени, показахме сериозно отношение в защита, през първата четвърт ги лимитирахме до 11 точки, което е много трудно срещу отбор като Академик Бултекс 99, разполагащ с доста оръжия в нападение. Ясно ни е, че домакините могат да играят много по-добре, затова очаквам по-труден мач в Самоков, за който ще се подготвим. Надявам се да играем и по-добре, защото и ние имаме резерви. Можехме са играем финал, но разочарованието не трябва да ни влияе на тези срещи.

Александър Груев, Академик Бултекс 99:

И за мен беше необяснимо. Мачът започна много лошо за нас, противникът влезе много здраво, ние бяхме на противоположния полюс. За съжаление така продължи до края. Опитахме се да се върне, но нищо не ни се получаваше, Рилски спортист бе много по-добрият отбор. Разочарованието от отпадането на полуфинала не е оправдание, защото и съперникът отпадна. Имахме мотивация, но по начинът, по който започна мачът и по това как с всяка следваща атака не ни се получаваха нещата, беше много трудно. В Самоков имаме две победи през сезона, надявам се да стигнем до трети мач. Може да има и физическа и психическа умора, но това не е оправдание, когато играем за първия медал в историята на клуба.

Димитър Маринчешки, Рилски спортист:

Лесна победа за нас – донякъде изненадващо, защото това не беше онзи Академик Бултекс 99, който гледаме цял сезон. Явно нямаха ден. Сигурно по-добре от тях сме се справили с разочарованието от отпадането в полуфиналите. Имам договор с Рилски спортист за още една година и най-вероятно ще остана.