Академик Бултекс 99 надви Балкан и изравни серията

Автор: Plovdiv Now 4772

Баскетболистите на Академик Бултекс 99 играха като лъвове и грабнаха историческа първа победа в полуфиналния плейоф в Националната баскетболна лига. В много здрав и оспорван мач момчетата на Асен Николов победиха Балкан с  68:59 /25:18, 19:10, 11:11, 13:20/ и изравниха серията на 1:1 победи. Следващите два мача са в Ботевград в петък и в неделя. Пловдивският тим демонстрира невероятна колективна игра, държа се много здраво в защита, ограничавайки максимално иначе резултатния тим на ботевградчани, и напълно заслужено спечели двубоя. Гостите имаха само 50 процента при наказателния удар и 33 процента в средната стрелба.

Академик Бултекс 99 започна силно и взе аванс от 7 точки след първата четвърт със солидна игра на Маравич и Димитров под коша и две тройки на Бачев и Груев. През втората четвърт силната и вдъхновена игра на домакините  продължи с пълна сила. Със здрава защита /Балкан отбеляза само 28 точки до почивката/ и още две тройки на Дурчев и Юмипиг разликата в полза на Академик Бултекс 99 набъбна на 16 точки.

Третата четвърт премина с много здрава игра в защита и на двата отбора и ниска резултатност. Балкан започна със серия от 5:0 и до половината стопи 7 точки от пасива си. Домакините отвърнаха подобаващо и до края позволиха да им бъдат отбелязани само 6 точки, като в същото време върнаха аванса си от 16 точки преди заключителната последна четвърт.

В нея Балкан подобри мерника си и стопи аванса само на 4 точки, но последните две минути отличният и в този мач Митко Димитров донесе успокоението за домакините. Той бе най-резултатен със 17 точки за победителите, отлично му пригласяше Груев с 15, Маравич записа дабъл-дабъл с 13 точки и 10 борби, Юмипиг също се отчете с 13 точки. За гостите се отличиха Уошингтън с 16 точки, Петков с 13 и Захариев с 10.

"Мачът не бе от много високо качество, но имаше много битка и от двата отбора. Щастлив съм, че издържахме и бяхме достатъчно твърди до края, защото гостите не се отказваха, каквото и да правехме. Екстра усилията ни донесоха победата. В края умората си каза думата – Айзея, например, пропусна два отворени шута, Бачев – също, беше важно да стиснем зъби, характерът изигра основна роля. Днес се коригирахме и позволихме през първата част Балкан да ни направи само 4 точки от бърза атака. В Ботевград се играе трудно, но имаше шансове за две победи и отиваме с тази мисъл. Няма да си правим сметки само за една победа. Ако спечелим първата среща, психологически ще сме пред тях и имаме голям шанс", коментира Асен Николов, старши треньор на Академик след края на мача.

"Играхме срещу добра защита, затова вкарахме толкова малко. Поздравих съдиите, по-специално Искрен Манолов, който отлично си свърши работата. Това, което са видели, това са свирили. Не знам какво очаквате да ви кажа. Нещо невероятно сигурно. Играхме лошо днес, затова загубихме. Заради разликата в статистиката, в процентите, се случи така.", сподели Небойша Видич, старши треньорът на Балкан.