Академик Бултекс 99 изпусна Балкан

Автор: Plovdiv Now 5271

Академик Бултекс 99 изигра много мъжки мач, но изпусна гостуващия Балкан в първия мач от полуфиналния плейоф в НБЛ. Гостите спечелиха със 79:78 /13:27, 21:16, 25:18, 19:18/ в голяма степен благодарение и на съдиите, които изнервиха мача с куп скандални решения в ущърб на домакините, а Мартин Дурчев от пловдивския тим бе изгонен по средата на срещата за две технически нарушения.  Пловдивчани изоставаха с 21 точки в началото на втората четвърт, но дадоха всичко от себе си и бяха на прага на победата в края. Втората среща е във вторник от 18.30 часа отново в комплекс СИ²ЛА в Пловдив, съобщи TrafficNews.bg.

Двубоят започна равностойно, но в средата на първата четвърт гостите се откъснаха със 7 точки след кош на Фортънбъри и тройка на Калахан. След това пропуски под коша и от тройката на Академик Бултекс 99 доведоха до пасив от 14 точки след първата четвърт.

В началото на втората четвърт две много спорни отсъждания на реферите в ущърб на домакините, включително несъществуващ фаул на Митко Димитров в нападение, изнервиха до крайност обстановката в залата. Старши треньорът на пловдивчани Асен Николов получи техническо нарушение, а колегата му в Балкан Небойша Видич не бе санкциониран за навлизането си на терена и спор със съдиите. Преднината на Балкан стигна 21 точки, но домакините се стегнаха, заздравиха защитата и още до средата на частта стопиха 10 точки от пасива. Сърцатата игра на Академик Бултекс 99 продължи до почивката, въпреки поредната доза реферски гафове, и на почивката авансът на Балкан бе 9 точки.

След антракта изключително мъжката игра на пловдивчани продължи и водени от страхотните Бачев и Митко Димитров, те стопиха пасива си само до 2 точка преди последната четвърт.

В началото на решителната част резултатът бе изравнен, но съдиите явно бяха решили да не допуснат обрат. Те отново взривиха залата с поредното си смехотворно отсъждане – фаул срещу Калахан, който се подхлъзна и падна под коша на Академик Бултекс 99. Гостите се откъснаха с 6 точки, но студентите поведоха със серия от 7:0 след тройка на Юмипиг и два атрактивни пробива под коша на Митко Димитров и Александър Груев. 3.27 минути преди края Академик Бултекс 99 поведе с 5 точки след нови кошове на Юмипиг и Маравич. Драмата в края бе пълна. Гостите настигнаха съперниците си и след разменен тройки на Бачев и Уошингтън домакините водеха с 1 точка 18 секунди преди края. Тогава Груев пропусна два наказателни удара, отсреща Христо Захариев бе точен от фаула и Балкан поведе с 1:0 победи. В заключителните минути реферите отново излязоха на преден план с измислени крачки на Бачев.

Митко Димитров бе най-резултатен за домакините с 22 точки, Васил Бачев добави 16, вкарвайки 4 от 8-те тройки за отбора, Никола Маравич – 15. Брендън Фортънбъри вкара 15 точки за победителите, Дивон Уошингтън и Венци Петков записаха по 13.