Адвокат Нацко Дойчев, който правен защитник на семейството на загиналата в катастрофа 12-годишна Сияна, коментира в ефира на „Твоят ден“ причините за напрежението около делото и предизвикания обществен отзвук.
„Ситуацията се корени в огромното социално напрежение, насочено към темата за пътнотранспортния травматизъм. То доведе до известна ескалация, но съдът си свърши перфектно работата“, коментира Дойчев разпореждането на съдията по делото на вчерашното заседание да не бъдат допускани лица, освен призованите.
По думите на Дойчев недопускането на журналисти в началото на откритото заседание е било превантивна мярка.
„Председателят искаше да се избегне влизането на много от хората, събрали се да изразят отношение към делото. Имало е напрежение и при предишно заседание и това се е взело предвид. Но страстите се успокоиха, а председателят на Окръжния съд – Плевен професионално обясни, че няма да допусне външна намеса и делото ще бъде прозрачно“, коментира още адвокатът.
Той подчерта важността на медийното присъствие: „Моето лично мнение е, че журналистите трябва да присъстват не само на това дело. То стана емблематично не само заради тежкия резултат, а заради мъката на родителите, която е навсякъде в обществото“, каза Дойчев.
Според него делото е тръгнало по същество и ще се разглежда по общия ред. То започна с призоваване на свидетели и вещи лица, както е поискала защитата на подсъдимия.
Дойчев изрази надежда за бърз процес, въпреки натрупаните системни проблеми. „Много години се занимавам с такива дела. Проблемите започват от деня на произшествието – още с огледите. Има сериозни трудности с вещите лица. Те са малко, претоварени, а без тях разследванията страдат. Не може 10-15 души да работят за цяла България. Тези хора трябва да бъдат обучавани от хабилитирани специалисти – като проф. Карапетков. Трябва сериозно обучение не само за вещите лица, но и за магистратите“, обясни юристът.
Той даде пример с делото за смъртта на прегазения на пешеходна пътека в София Филип. „Това дело приключи бързо, защото институциите работиха организирано. Под ръководството на главния прокурор имаше резултат. Така може да е навсякъде при добра организация“, смята адвокатът.
Според него е необходимо да има не само законодателни промени, но и сериозна експертна подготовка.