Абитуриенти разискват темата за чуждите празници в българската култура по време на национален конкурс

Автор: Plovdiv Now 5343
Абитуриенти разискват темата за чуждите празници в българската култура по време на национален конкурс

Философско-историческият факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ обяви старта на втората сесия на Четвъртия национален конкурс за есе за 12-класници. Темата е „Чуждите празници в българската култура – необходимост или подражание?“

В рамките на първата сесия бяха изпратени писмени работи от ученици от цялата страна. Проверяващите са впечатлени от показаната съпричастност и чувствителност на младите хора към теми, свързани с културата – своята и тази на „другия“, с идентичността – етническа и религиозна, както и с историческото наследство в контекста на културното многообразие, в което всички ние живеем, разказаха организаторите. Те потвърдиха, че двете сесии на конкурса са напълно равностойни, като всяка от тях има три етапа.

27 от участвалите в конкурса 12-класници са класирани и с писма са уведомени директорите на училищата, в които те учат. За отличниците има и специални грамоти, които ще им бъдат връчвани тържествено в училище от директорите и класните ръководители.

Класираните ученици на 18 април ще представят есетата си пред комисия от преподаватели от два факултета на Пловдивския университет – Философско-историческия и Филологическия.

За втората сесия първият етап представлява представяне на конкурсните материали, а крайният срок за това е 1 май 2018 г. Писмените работи могат да се изпратят в електронен вид на адрес: [email protected], а на хартиен носител – на адрес: Философско-исторически факултет – Деканат, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“, ул. „Цар Асен“ №24, 4000 Пловдив. Есето трябва да съдържа данни за кореспонденция: трите имена на участника, град, училище, клас, пълен пощенски адрес и телефон.

В конкурса могат да участват всички ученици от 12 клас в средните училища в страната с интереси в областта на краезнанието, литературата, българския език, историята, етнографията, туризма и културното наследство.

Вторият етап е посветен на оценяването на конкурсните материали, което ще продължи до 11 май. Есетата ще бъдат оценявани от комисия от преподаватели от Философско-историческия и Филологическия факултети на Пловдивския университет. Авторите на класираните есета с оценка минимум „Мн. добър 4,50“ ще бъдат лично уведомени и поканени да представят своите разработки пред комисията.

Крайната оценка се формира от средноаритметичния сбор на оценката от есето и от представянето пред комисията.

Третият етап е представяне на класираните писмени разработки и обявената дата за него е 21 май. Тогава всеки автор на есе ще разполага с 15 минути, за да презентира своите идеи. Членовете на комисията ще задават въпроси на участника.

Авторите на първите три есета, класирани от комисията, ще получат награди от Философско-историческия факултет.

С оценка от националния конкурс всички класирани участници могат да изберат да се запишат в бакалавърските програми „Етнология“ или „Социална антропология“ във Философско-историческия факултет на Пловдивския университет през учебната 2018/2019 г., вместо полагане на кандидатстудентски изпит по български език, ако отговарят на условията за прием, посочени в справочника на Пловдивския университет. А именно: при минимум „Отличен 5,50“ класираните участници могат да се запишат в избраната от тях бакалавърска програма в деня на подаване на кандидатстудентски документи. При получена оценка от „Добър 4“ до „Мн. добър 5,25“ – участниците могат да участват в класирането за специалности „Етнология“ или „Социална антропология“.

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина