В психологията има много интересни аспекти, които могат да разширят познанията ни човешкото поведение и междуличностните отношения. Един такъв аспект е разбирането, че понякога е по-добре да стоим далече от определени хора, за да съхраним физическото и душевното си здраве. Ето кои са седемте типа, които не ни влияят добре:
Манипулаторът
Манипулаторите са майстори да въздействат на другите и да ги контролират. Те често използват подмолни тактики като вменяване на чувство за вина, лъжи или емоционално изнудване, за да постигат целите си. Общуването с манипулативен човек е много изтощително и създава у нас усещането, че губим независимостта си. Важно е да стоим насрана от такива личности и да очертаваме ясни граници.
Енергийният вампир
Енергийните вампири са хора, които изсмукват енергията ни и попарват доброто ни настроение. Става дума за черногледи индивиди, които постоянно се оплакват и ни въвличат в проблемите си. Непрекъснатият контакт с енергиен вампир може да ви изцеди емоционално и да ви попречи да разгърнете пълния си потенциал. Най-добре е да се заобикаляте с положителни и вдъхновяващи личности.
Нарцисистът
Нарцистичните личности имат надуто самочувствие и са изявени егоцентрици. Те са склонни да манипулират и използват другите, за да задоволят собствените си потребности. Общуването с нарцисисти може да е особено изтощително, защото те не проявяват емпатия и мислят само за себе си. С тях е почти невъзможно да се поддържат здравословни и почиващи на взаимно уважение отношения.
Кралицата на драмата
Кралете и кралиците на драмата обичат да са в центъра на вниманието и да подклаждат конфликти. Те са склонни да драматизират и най-дребните проблеми и постоянно търсят признание. Непрекъснатото общуване с такива хора може да ви въвлече в нежелани конфликти и да подкопае емоционалната ви стабилност. Би трябвало да се дистанцирате от подобни личности и да се стремите към мирни и хармонични взаимоотношения.
Завистникът
Завистливите хора ревнуват от всичко, омаловажават чуждите успехи и за разлика от истинските приятели са неспособни да се зарадват за себеподобните си. В тяхното обкръжение вие несъзнателно се снишавате и подценявате, за да могат завистниците да се чувстват по-добре. Струва ви се, че сте длъжни да се съобразявате с тях, което за жалост накърнява радостта от собствените ви постижения.
Мърморкото
Някои хора намират кусури на всичко и по цял ден само мрънкат. Дори не всичко да върви по мед и масло, не е нужно постоянно да се правят негативни коментари. Разбира се, това не означава да се гледа на живота през розови очила и понякога критиката е наложителна. Но за разрешаване на упорити проблеми са нужни упорити действия, а не упорито мърморене. От време на време трябва да бъдете прагматични и да приемате нещата такива, каквито са.
Клюкарката
„Научи ли вече?“ Всички обичат клюките, въпреки че ги приемат и реагират различно. Хората, за които смисълът на живота са сплетните и интригите обаче, определено са токсични. Както и онези, които им пригласят. Наистина не е окей да се одумват другите.
По какво да познаете добронамерените хора
Добронамерените хора не се различават веднага от злонамерените. Има обаче признаци, за които трябва да внимавате. Например откритата и честна комуникация е знак, че отсрещният има добри намерения. Положителен сигнал е и ако някой е готов да ви изслуша, без да ви прекъсва със забележки и се интересува от мнението ви. Добронамерените хора често са подкрепящи и жертвоготовни. Проявяват респект и съчувствие към другите. Важно е както да следите за тези сигнали, така и да се доверявате на интуицията си.