Йордан Таков, осъден за убийството на баща и син Васил и Христо Ботеви, застана за втори път пред Апелативен съд. ВКС върна делото за ново разглеждане и пред нов състав на втора инстанция. Причината – редица процесуални грешки, допуснати при определяне на присъдата на въззивната инстанция, предаде TrafficNews.
Върховният касационен съд отмени наложената от Апелативен съд присъда на Йордан Таков след две заседания. Решението дойде в края на януари.
Припомняме, че Йордан Таков е първи братовчед на Васил Ботев и бизнес партньор на сина му Христо Ботев. Те имали обща фирма, занимаваща се с вендинг автомати и продукти за кафе. До убийството се стигна след спречкване на 26 ноември 2019 година. Тогава Йордан Таков застреля със законно притежаван пистолет Ботеви. След извършването на убийството, мъжът направи самопризнания, като заяви, че е действал при самоотбрана.В залата днес отново бяха близките на Ботеви, както и съпругата и бащата на Йордан Таков.
По време на заседанието бяха прочетени и приети експертизи, които са били изготвени още при предишното разгреждане на казуса в Апелативен съд. Сред тях бе компрексната съдебномедицинска, балистична и физична, както и две допълнителни на същата. Същата предизвика спор, тъй като защита в лицето на адвокат Лулчева оспори експептизата, а самите вещи лица не бяха подгответи да отговарят на въпроси, тъй като не бяха прочели всичките си документи. След близо 40 минути припомняне, експертите успяха да дадат отговори, като дори обясниха, че са допуснали грешка в номерипането на проектилите.
Повече от два часа защитата отправяше въпрос след въпрос на вещите лица, като основната тема бе за рекуширалиля коршум и дали това е така. Обект на допълнителни въпроси бе и разположението на всички участници. Поради невъзможността да дадат отговопи ва всички въпроси, адвокат Ина Лулчува поиска нова компрексна ситуационна експертиза, за да се обединят всички експертизи и да се изгради цялостна картина кой къде е бил, кой кого е удрял и как е стреляно. Основната теза на защитата е, че Йордан Таков се е бранил.
Поискано бе отлагане на делото, за да се установи дали бризките на Ботеви са получавали застрахователно обезщетение, както и да де докаже официално смъртта на ключов свидетел.