Какво е щастие? Ако погледнете в тълковния речник, ще прочетете: щастието е чувство и състояние на пълно, върховно удовлетворение. Възможно ли е да се преживее в семейството? В края на краищата всеки знае, че мъжът и жената идват от различна семейна среда, израснали са в различни условия, имат своя история и личен опит. Следователно срещата на различни позиции и възгледи на съпрузите относно домакинството и родителството често води до разногласия, силни разрушителни емоции и проблемно поведение, което ги отдалечава от щастието.
Първото нещо, което е важно да се отбележи: има различни семейства - със и без деца, пълни и непълни, такива, които живеят в един дом с родителите, някои съпрузи са израснали в пълно семейство Някои са израснали без баща или майка, отглеждани са от баба. Очевидно в бездетно семейство решаването на проблеми с отглеждането на деца няма да е от значение, но в семейство с деца всеки ден ресурсите (енергия, пари, време) трябва да се разпределят. Това създава напрежение.
Балансирани отношения с децата
Семейството може да се нарече щастливо, ако има балансирани отношения с децата. Те се проявяват по различен начин в различните семейства, но щастливите родители знаят как да формират адекватни очаквания от детето, преценявайки неговите физически и умствени възможности, според възрастта и особеностите му. Затова мама и татко са доволни и удовлетворени от отношенията си. В здравото семейство родителите не подценяват интересите и желанията на детето и не му налагат своя тип поведение и начин на живот.
Имат подкрепата на по-старото поколение
Важно е да отбележим веднага: подкрепата идва и от двете страни. Щастливото семейство разчита на родителска подкрепа, не винаги материална. Понякога е достатъчно баба и дядо да седят с децата, или да намерят точните думи за подкрепа в трудни моменти.
Доволни са от ежедневието си
Важен признак на щастливо семейство е способността на партньорите да изпитва удовлетворение от живота. Ако не са доволни, това е може би основната причина за обиди, хули, омраза и дори сбивания. Баналните фрази като „Отново чиниите не са измити“, „Отново боклукът не е изнесен“ , издават общо неудовлетворение – не конкретно заради боклука и чиниите. Ясните споразумения за това кой ще поддържа къщата чиста и кой ще пазарува, могат да донесат хармония и усмивки, а оттам и състояние на щастие. Всяко семейство решава ежедневния проблем по различни начини: в някои само съпругата управлява домакинството, други разделят ежедневните задачи наполовина, поне докато децата растат. Големи трудности имат семейства, в които съпругата е заета с отглеждане на деца, професионална кариера и домакинство, а съпругът изгражда кариера, но избягва да участва в домакинството. Той се движи от стереотипа, че „миенето и чистенето не са мъжка работа.“ Този модел е разрушителен в съвременните семейства.
Лесно се договарят за менюто
Храната се превръща в специална тема за постигане на щастие в едно модерно семейство – и това е следващият знак за щастливо семейство. Кой ще приготви закуска, обяд и вечеря, какви продукти да пазаруват? Колко е готово да похарчи едно семейство за храна, колко често е готово да посещава ресторанти или да поръчва храна за вкъщи? Кой в семейството се придържа към вегетарианска диета и кой не е готов да се откаже от месото в името на своята „половинка“? Ако съпрузите са изяснили своите гастрономически предпочитания помежду си и са постигнали споразумение, тогава те могат да поставят още една отметка в списъка с признаци на хармонична връзка.
Хармония в интимния живот
Следващото парченце от пъзела за постигане на семейно щастие е здравословният интимен живот на съпрузите и изключването на различни зависимости (алкохол, дрога,както и прекомерна, патологична зависимост към видео игри, порно и т.н.) Много е важно двойката да има еднаква или подобна сексуална нагласа - когато всеки партньор иска секс в приблизително еднакво количество и има разбиране за това на какви какви експерименти в леглото е готов да се съгласи.
Общи идеи за почивка
Почивката е тема, която много семейства игнорират . Но е важно да имат сходни идеи къде искат да отидат на почивка - на море, планина или може би в чужбина. Колко пари са склонни да похарчат. Понякога на тази основа се разгарят сериозни спорове. И най-вече конфликтите в семейството възникват на тема: да спестяваме или да теглим кредит ?