Около 3 милиона души заболяват от рак в ЕС всяка година, а смъртните случаи са 1,7 милиона годишно – най-често от рак на гърдата, простатата, дебелото черво или белите дробове. Онкологичните заболявания са втората най-често срещана причина за смъртта на хора в Европа и все пак до 40% от случаите могат да бъдат предотвратени. Световният ден за борба с рака е добър повод да се повтори, че подходящата превенция, ранното откриване и достъпът до качествени грижи могат да спасят хиляди животи.
Според Световната здравна организация ракът заема второ място като причина за смъртните случаи в Европа след сърдечно-съдовите заболявания. Основните рискови фактори са пушенето, прекалената употреба на алкохол, затлъстяването, липсата на плодове и зеленчуци в хранителната диета, липсата на физическа активност, излагането на канцерогенни вещества. Можете да намалите риска от рак чрез спазването на 12 прости препоръки.
Следващите 10 г. ще са решителни за борбата с рака и той окончателно може да се раздели със стигмата, че е “смъртна присъда”.
Болестта, изпълваща с ужас сърцата на стотици хиляди страдащи от нея пациенти, постепенно се превръща в контролирано състояние и онколозите вярват, че броят на оцелелите с някои видове рак ще се удвои и даже утрои през следващото десетилетие.
Изследователи от Института за изследвания на рака и Кралската благотворителна фондация “Марсдън” твърдят, че авангардните технологии са направили революция в диагностицирането и лечението на рака, като са върнали здравето на някои пациенти, а на други са удължили живота значително.
Нови терапии са насочени към “заразяване” на пациентите с генетично модифицирани вируси, които откриват и унищожават туморните клетки наред с прилагането на вече традиционни методи като радиотерапията.