По повод въстанието на робите в Санто Доминго - 22-23 август, 1791 г., ЮНЕСКО обявява 23-ти август за Международен ден в памет на жертвите на робството и неговата забрана.
Робството е социално-икономическа система, при която на определена личност - наречена роб - се отнема личната свобода и му се налага принудителен труд. Робът се третира като вещ и собственост на неговия притежател.
Понякога терминът "робство" се използва по идеологически съображения на места, където историческите или съвременните обстоятелства не оправдават тази употреба. Въпреки че официално робството е премахнато и забранено във всички държави в света, то приема съвременни форми чрез нелегалния трафик на хора, принудителната проституция и принудителния тежък физически труд.
В Древен Рим с официалното си освобождаване робът е получавал всички граждански права, с изключение на правото да заема държавна длъжност. Децата на освободения роб получават статут на пълноправни граждани. Парламентът на Британската империя забранява робството в почти всички свои територии през 1833 година. В САЩ забраната влиза в сила през 1865 година.
Европейският ден в памет на жертвите на сталинизма и нацизма също се отбелязва на 23 август, бе определен от Европейския парламент през 2008/2009 като „общоевропейски ден за почитане на паметта на жертвите на всички тоталитарни и авторитарни режими, които да бъдат почетени с достойнство и безпристрастно“, и се отбелязва всяка година от институциите на Европейския съюз от 2009 г. насам.
На тази дата през 1939 година Германия и Съветският съюз сключват договор за ненападение, известен като „Пакта Молотов-Рибентроп“. Към договора е приет и секретен протокол, в който са определени т.нар. „сфери на влияние“ и окупационни зони. На практика пактът между Хитлер и Сталин подготвя Втората световна война и последвалата я Студена война.
За първи път предложението датата 23 август да се чества като Ден на жертвите на сталинизма и нацизма е направено през юни 2008 г. на конференцията „Европейската съвест и комунизма” в Прага. На форума се приема т. нар. Пражка декларация.
„Европа е отговорна за възникването на тоталитарните идеологии“, заяви бившият чешки президент Вацлав Хавел на провелата се на 2 юни в Прага международна конференция "Съвестта на Европа и комунизмът”. На нея бе приета декларация до институциите на ЕС за обявяване на възпоменателната дата 23 август за Европейски ден на жертвите на тоталитаризма.
В документа, подписан от самия Вацлав Хавел, депутати на Европейския парламент и на Чешкия парламент, историци, политически затворници, учени, писатели и дисиденти, се призовава за международно осъждане не само на нацистките престъпления, но и престъпленията на комунизма. В декларацията се предлага именно датата на подписването на съглашението между Хитлер и Сталин да е ден за възпоменание на жертвите на нацистките и комунистическите тоталитарни режими. През септември 2008 г. Европейският парламент прие декларация с предложение за обявяването на 23 август за Европейски ден за възпоминание на жертвите на престъпленията на сталинизма и нацизма. В декларацията се посочва още, че точно Пактът Молотов-Рибентроп, сключен между Съветския съюз и Германия, е разделил Европа на две сфери на влияние чрез своите секретни допълнителни протоколи.[9]