Световен ден за борба с хипертонията отбелязваме на 17 май. Въведен е от 2005 година по инициатива на Световната лига по хипертония.
Основната цел е да се повиши информираността на обществото за заболяването, а оттам да се подобри превенцията, своевременното откриване и лечението на високото кръвно налягане.
Пловдив също е включен и желаещите ще могат да премерят кръвното си безплатно. Това може да стане от 10,00 до 16,00 часа на площад "Стефан Стамболов" пред Общината.
Близо 80% от хората над 50-годишна възраст у нас страдат от високо кръвно. При възрастовата група между 40 и 50 години, процентът на хората с хипертония е близо 60%, което превръща това заболяване в много сериозен проблем.
Хипертонията, наричана още високо кръвно налягане и артериална хипертония, е хронично заболяване, при което кръвното налягане в артериите е трайно повишено. Високото кръвно налягане принуждава сърцето да изразходва повече енергия, за да осъществява циркулацията на кръвта в кръвоносните съдове, и така изтощава сърдечния мускул. Определянето на кръвното налягане включва измерването на две стойности – систолна и диастолна, – които зависят от това дали сърдечният мускул се съкращава (систола), или се отпуска между ударите (диастола). Нормалното кръвно налягане при покой е в диапазона 100 – 140 mmHg систолно (горна граница) и 60 – 90 mmHg диастолно (долна граница). Високо кръвно налягане има, когато редовната измервана стойност е 140/90 mmHg или по-висока.
Хипертонията е главен рисков фактор за инсулт (мозъчен удар), инфаркт на миокарда (сърдечен удар), сърдечна недостатъчност, аневризма на артериите (аневризма на аортата), периферна артериална болест и хронично бъбречно заболяване. Дори умереното повишаване на артериалното кръвно налягане скъсява продължителността на живота. Промените в хранителния режим и начина на живот могат да подобрят контрола на кръвното налягане и да намалят риска от здравни усложнения. Ако това не помогне, се преминава към медикаментозно лечение.