Пловдивска област е с високи нива на ваксинационно покритие при децата, но при възрастните се наблюдава сериозен спад. Това показват данните за изпълнението на Имунизационния календар на страната за 2024 година.
Над 96% от децата в Пловдив са ваксинирани
Ваксините, прилагани в ранна детска възраст – срещу туберкулоза, хепатит B, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит и пневмококи, показват много добър обхват в областта. Повечето от тях покриват между 96 и 97 процента от подлежащите деца, като по този показател Пловдив е наравно или дори пред националната статистика.
Например първи прием на ваксината срещу Туберкулоза е обхванал 96.6% от малчуганите в Пловдив, срещу 96.7% за страната. Хепатит B първи прием имат 97% в Пловдив (при 97.6% на национално ниво). Първи прием на шесткомпонентна ваксина (DTP-Hib-HepB-Polio) - 96.7% в областта (при 95.6% за страната). Подобна е ситуацията и с ваксината срещу пневмококи – важна защита срещу тежки инфекции при малките деца. Първите два приема обхващат съответно 96.8% и 96.2%, но при третия прием се наблюдава леко понижение – 91.8%, което все пак остава над средното национално равнище от 91%.
Бустерите – слабото звено в имунизационната верига
Докато ранната детска възраст е добре обхваната, бустерните дози и имунизациите в по-късна възраст са със сериозни пропуски. Особено тревожен е вторият прием на ваксината срещу морбили, рубеола и епидемичен паротит (MMR), където Пловдив изостава от националното ниво – само 87.9% обхват, при 90.5% за страната. Това означава, че близо 770 деца в областта са пропуснали бустера.
Подобен спад се наблюдава и при четвъртия, петия и шестия прием на комбинираната ваксина срещу дифтерия, тетанус и коклюш – важни бустери, които предпазват децата и тийнейджърите от усложнения. При IV прием са обхванати 91.7% (при 92.6% за страната), V-ти прием - 89.9% (при 92.8% на национално ниво), VI прием - 93.8% (при 91.9% на национално ниво)
Възрастните – пропуснати и забравени
Най-сериозното предизвикателство за Пловдив обаче остава ваксинацията на възрастните, особено при бустерната доза срещу дифтерия и тетанус, която трябва да се поставя през 10 години. На 17-годишна възраст покритието е 87.4%, по-добре от националните 82%. След 25 години обаче едва 66.09% от пловдивчани са имунизирани, при още по-ниско средно за страната ниво от 44.95%. Това означава, че над 14 000 души в Пловдивска област са останали неваксинирани.
Основната причина не са откази или медицински противопоказания, а т.нар. „други причини“ – административни пропуски, липса на достъп или просто незнание.
„Пловдив показва, че високото имунизационно покритие е възможно, когато има добре организирана здравна система. Но все още има много работа, особено при възрастните и в напомнянето за бустерни дози“, коментира пред TrafficNews личен лекар от Пловдив. Специалистът е на мнение, че трябва да се работи в посока по-добра комуникация между джипитата и пациентите, както и да се организират повече информационни кампании по темата.