11 май от 2006 година официално се чества у нас като Ден на библиотекаря. Българската православна църква почита паметта светите Кирил и Методий.
Денят на създателите на славянската азбука бил отбелязван като църковен празник още преди XII век. Той се превръща и в Ден на библиотекаря.
От самото си зараждане в древността до днес библиотеките са оцелели, защото винаги е имало личности, които да им служат с мисия за опазване и пренасяне на знанието във вечността, личности – пазители и разпространители на най-голямата сила за прогреса на човечеството. Най-ценното в една библиотека винаги са били книгите и …нейните библиотекари.
Световен ден на молитвата е 11 май.
Молитвата има силно влияние върху онези, които вярват в нейната сила. Според направени изследвания, тя е лечебна и носи реални ползи за здравето на човека. Чрез нея се повишава имунитета.
„Помнете следната истина: няма по-велико нещо в живота на човека от молитвата. Каквото друго да ви казват хората, не забравяйте значението и необходимостта от молитвата, от общението с Бога. Нито знанието, нито любовта, нито мъдростта на Земята са в състояние да се сравнят с молитвата, с общението на човека с Първата Причина.
Молете се с думи, които имат само едно значение. Такива думи са мощни. Във време на молитва ръководете се отвътре. Освен известните молитви, обръщайте се към Бога и със свои думи. Употребявайте онези думи и онзи език, които отвътре ви се диктуват. Механическата молитва не се чувствува. Всяка молитва трябва да се преживява. Молитва, отправена без Любов, светлина и свобода, няма крила. Тя не може да отиде при Бога и остава без смисъл", е казал Петър Дънов за молитвата.