Община Пловдив ще трябва да плати близо 700 хил. лева на фирмата „Консорциум нов дом Европа“ ООД заради нереализираното строителство на жилищен комплекс в район „Тракия“. Решението на Окръжен съд - Пловдив е, че градските власти необосновано са задържали депозита от 500 000 лева по сключен предварителен договор, а освен това трябва да се платят 152 хил. лева лихви и 44 хил. лева разноски по делото.
Така през 2008 година се взимат решения за конкурси за два имота – на ул. „Богомил“ и ул. „Шипка“ в Тракия. Двете процедури печели фирмата „Консорциум нов дом Европа“. Първият комплекс на улица „Богомил“ е построен без проблеми, като Община Пловдив получава 23 апартамента в него.
Приблизително толкова жилища е трябвало да получи и Община Пловдив на терена в „Тракия“ в комплекс с над 50 000 РЗП. Проблеми с документациите и книжата на имотите обаче бавят процедурата по сключения предварителен договор през 2008 година. До 2012 година вървят различни процедури, като в крайна сметка новата власт в мандата на Иван Тотев не сключва окончателния договор за строителството на комплекса.
Фирмата и Община Пловдив тълкуват по различен начин обаче причината за това, като винят другата страна за проваления проект. Причината са различните срокове, които са били удължавани – за проектиране, внасяне на проекти и други.
Междувременно през 2017 годна Община Пловдив променя границите на имота и продава част от него, като върху него се вдига жилищен комплекс. Така става невъзможна реализацията на този проект. Въпреки това градските власти задържат гаранцията без да я използват за друго. Идва и администрацията на кмета Здравко Димитров, която предлага през 2019 година задържаните 500 000 лева да се дадат на изпадналата в тежко финансово състояния болница МБАЛ „Св. Мина“ като безлихвен заем.
През 2021 година фирмата завежда иск срещу Община Пловдив заради невърнатите средства и така Окръжен съд – Пловдив осъжда в тяхна полза спора. Според магистратите вината за несключения окончателен договор е на градските власти. Те са възприели, че забавянето в сроковете за проектите е причина за несключването на договора. Магистратите обаче смятат, че това не е основание да се прекрати процедурата и да не се сключи договор.
Решението може да се обжалва в Апелативен съд – Пловдив. Ако и следващата инстанция потвърди решението, то Община Пловдив ще трябва да плати средствата, като ги вземе от друго перо по бюджета, предвид, че е изхарчила депозита.