Едва на няколко километра от Пловдив в село Белащица може да срещнете красиво късче от природата, да си припомните легенди от историята и да видите от близо вековните чинари, които са били фиданки по времето на Първото българско царство, разказва Glasnews.bg.
На около 20 минути път от областния град може да посетите парк "Чинарите", останките от средновековна кула и манастира "Св. Георги Победоносец", обявен за паметник на културата.
Село Белащица наистина може да ви изненада. Малко след като свиете от централната улица, зад ъгъла на къщите пред вас ще се изправи запазена кула, за която се смята, че в миналото е била построена от Никифор Ксифий, военачалник на печално известния византийски император Василий II Българоубиец.
До нея расте гигантски чинар на 1100 години - най-дебелото дърво в България. Чинарът е висок около 15 метра, а обиколката при основата е 13,7 метра. Попада под защитата на закона заедно с останалите вековни дървета в парк “Чинарите".
Ако тръгнете по пътеката надолу, ще излезете в красива гора, през която преминава малък поток, а местните жители са оформили кът за отдих с пейки.
Преданието разказва, че селото е основано от ослепените воини на цар Самуил, изпратени за работна ръка на управителя на Филипопол Никифор Ксифий.
Първоначално воините обитавали местност на три километра от сегашното село, но после се преместили. Първото име на селището било Беласица, по-късно го променили на Белащица.
Преди селото още бил построен манастирcът "Св. Георги Победоносец", който е на 15 минути пеша от парка, а до него има достъп и с кола.
Според легендата на стената му са изписани думите на майката на Никифор Скифий, чийто друг син – Драгомир, е един от ослепените воини. Легендата гласи, че Никифор Ксифий нарочно ослепил брат си, за да не го разпознае. Не много по-късно той е убит на 22 декември 1029 година при Беласица планина.