Вижте католическите храмове, които днес празнуват Великден СНИМКИ

Автор: Plovdiv Now 29541
Вижте католическите храмове, които днес празнуват Великден СНИМКИ

Католическият свят празнува Великден – най-големия християнски празник, с който честваме победата на Исус над злото и над смъртта. Във всички храмове днес има празнични служби. По този повод  RakovskiNow.bg реши да ви припомни историята и отново да ви покаже величеството на тези приказни храмове.

 

Храм „Свети Архангел Михаил“ (Раковски)

Строителството на настоящия храм започва през 1930 г. след силното земетресение през 1928 г., когато старата сграда е разрушена. След земетресението от „Свети Архангел Михаил“ остават непокътнати само статуите от олтара и кръстът с Исус Христос. 

Строежът на новата църква започва през 1930 г. заедно с храмовете „Пресвето Сърце Исусово“ и „Непорочно Зачатие Богородично“. Главна заслуга за това има апостолическият делегат в България Анджело Ронкали. Църквите „Пресвето сърце Исусово“ и „Свети Архангел Михаил“ са изработени по един и същи проект. Проектът е за храмове с дължина 73 м и ширина 24 м. Височината на камбанариите е 41 м. Има легенди, че строителите на „Пресвето сърце Исусово“ са наддали с една тухла (6,5 см) сградата и така този храм надминава другия. За другия храм строителите пък твърдят, че са използвали повече хоросан. Сградите са трикорабни базилики, побиращи около 2000 богомолци всяка, с по две квадратни камбанарии. Те са проектирани от архитект Камен Петков. Задачата да построи църквите в Раковски арх. Петков получава след конкурс между няколко български и италиански архитекти, журиран във Ватикана.

Твърди се, че двете църкви-близначки в Раковски са вторите по големина католически храмове на Балканския полуостров.

На 8 декември 1931 г. тогавашният епископ Викенти Пеев благославя храма, изграден благодарение на помощта на св. папа Пий ХІ. В миналото и сега животът на енорията винаги е бил богат и разнообразен: полагат се грижи за възрастни и болни, стопанисва се мултифункционалната спортна площадка, организират се школи по музика, рисуване, чужди езици, може да се похвали с голям брой свещенически и монашески звания.

 

Храм „Пресвето сърце Исусово” (Раковски)

Храмът „Пресвето сърце Исусово“ е осветен на 20 декември 1931 г. от епископ Винкенти Пеев. Енорист по това време е отец Амброзий Комаров. От 1937 г. до 1941 г. енорист е отец д-р Дамян Гюлов. Той електрифицира храма и поставя началото на нов стопански подем в енорията с отглеждане на нови култури.

Църквата е основно ремонтирана в началото на XXI век. В подземието на „Пресвето сърце Исусово“ е събрана експозиция от предмети, свързани с миналото на град Раковски и католицизма в България. От 2008 г. енорист е отец Димитър Димитров. През 2012 г. с доброволен труд на вярващите е построен гробищният параклис „Христос Възкръсналия“.

Храмовият празник е в първи петък след осмината на Тяло Христово.

 

Храм „Непорочно зачатие Богородично” (Раковски)

През 1919 г. за нуждите на енорията е построена скромна църква. Тя е напълно разрушена от Чирпанското земетресение. Единствено камбанарията на църквата е отцеляла. Строежът на новата църква започва през 1930 година заедно с храмовете „Пресвето Сърце Исусово“ и „Свети Архангел Михаил“. Главна заслуга за това има апостолическият делегат в България Анджело Ронкали. Архитектурата е трикорабна кръстообразна базилика само с една осмоъгълна камбанария над главния вход, проективана от архитект Камен Петков. Католическата църква в село Борец е изпълнена по същия проект. Храмът е осветен на 8 ноември 1931 г.

Църквата е основно ремонтирана в началото на XXI век.

Храмовият празник е на 8 декември.

 

Храм „Свети Франциск Асизки” (Белозем)

Първата масивна католическа църква в село Белозем е завършена и осветена през 1891 г. През 1913 г. църквата е жертва на пожар засегнал нейния интериор. Чирпанското земетресение разрушава двете камбанарии и входната част на църквата. Населението успява да изнесе олтара и останалата мебел.

Строежът на новата църква започва през 1930 година заедно с други храмовете в съседните католически села. Главна заслуга за това има апостолическият делегат в България Анджело Ронкали. Архитектурата е трикорабна кръстообразна базилика с две камбанарии, които са с по-българско третиране – не са италиански кампанили, а осмоъгълни вертикални обеми, проектирана от архитект Камен Петков.

Църквата е основно ремонтирана в началото на XXI век. Построен е амфитеатър. Храмовият празник е на 4 октомври. Франциск от Асизи умира в нощта на 3 срещу 4 октомври 1226 г.

Всяка година през лятото в село Белозем се състои Международен християнски фестивал Белозем. Това е католически фестивал, на който се събират деца на католически семейства от цялата страна да възпяват и възхваляват Бог. Ежегодно гостуват хора от страни като Италия, Франция, Полша и САЩ. Главната част от фестивала е вечерният концерт в амфитеатъра на енорията "Свети Франциск".

 

Францискански манастир (Раковски)

Манастирът „Света Елисавета“ е действащ католически манастир и дом на сестрите францисканки. След смяната на политическия режим в България през 1989 г. сестрите францисканки решават да възобновят мисията си в България, прекъсната през 1949 г. Сестрите се обръщат към епископ Георги Йовчев, за да им посочи място, където ще могат да развиват тяхната пасторална дейност. Избрана е енорията „Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски, където енорист е отец Петър Изамски.

Мисията на монахини-францисканки в Раковски е основана на 11 март 1992 г. Първоначално тя се е помещавала в църквата „Пресвето сърце Исусово“. На 3 август същата година започва строежа на манастирска сграда. Манастирът е осветен през 1995 г.

Орденът на сестрите мисионерки има свои мисии в 21 страни по целия свят, а българският клон принадлежи към т. нар. Ориенталска провинция, включваща още Кипър и Ливан. Сестрите от манастира водят обучение по религия и чужди езици в извънучебно време в основното училище „Христо Смирненски“.

 

Бенедиктински манастир (Раковски)

Манастирът „Сестри Бенедиктинки от Тутцинг“ е действащ католически манастир, намира се до църквата „Свети Архангел Михаил“. През 2006 г. сестрите бенедиктинки откриват филиал на манастир „Сестри Бенедиктинки от Тутцинг”. Това е вторият техен манастир в България. Първият манастир на сестрите бенедиктинки е в Царев Брод и е основан през 1924 г. но прекъсва своята работа след 9 септември 1944 г. Възстановява дейността си през 1992 г.

 

Конвентуалски манастир (Раковски)

Манастирът „Св. Максимилиян Колбе“ е действащ католически манастир и дом на отците францисканци конвентуалци. Манастирът е осветен на 2 април 2000 г. и се стопанисва от монаси от ордена на конвентуалците.

Първият предстоятел на манастира е Максимилиан (Йосиф) Балабански. Св. Максимилиян Мария Колбе е бил негов покровител. Отец Балабански написва и му посвещава книга със заглавие „Св. Максимилиян Мария Колбе – Рицарят на Пренепорочната“.

Отец Йосиф Кривчев, роден в село Балтаждии, сега квартал на град Раковски, е първият българин член на ордена.

 

 

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина