Днес омбудсманът Мая Манолова дойде в индустриалната зона на Раковски, за да се срещне с 260 служители на предприятието "Тренд фешън" от цеховете в Раковски и Кричим. Както вече ви разказахме, работниците са в отпуск, тъй като фирмата е обявила платен престой до второ нареждане. Освен че от 13 април насам никой не е дал второ нареждане, не е изплатено и трудовото възнаграждение на служителите за месец март. Възнагражденията трябвало да постъпят в сметките до 15 април, но плащане не постъпило.
Заедно с обявлението, според което служителите са в "платен престой" до второ нареждане, им бил връчен и образец на заявление за прекратяване на трудовия договор по член 327, ал. (1), т. 2 от Кодекса на труда - едностранно пректратяване на договора от страна на служителя поради неизплащане или забавяне на изплащането на трудовото възнаграждение.
Жената, която оглавява „Човешки ресурси” - госпожа Найдева, им споделила, че централата в Австрия е обявила фалит. Част от жените са били пуснати в престой още тогава, а останалите са били разпуснати в четвъртък. Днес г-жа Найденова трябваше да се срещне със служителките си. Датата била уговорена още на 12 април, като им било обяснено, че тези, които желаят да прекратят трудовото си правоотношение, могат да го направят днес. Г-жа Найденова обаче не се появи на срещата под предлог,че е болна.
"Трудовите ни книжки все още са в нея", споделят служителки и се шегуват, че ако все пак решат да попълнят заявлението, могат единствено да го закачат на оградата и да се надяват да заварят там попълнените си трудови книжки. Тези, които са в болничен пък, успели да предадат болчния лист на охраната с надеждата, че той ще стигне до г-жа Найденова.
От седмица насам Найденова не отговаря на телефона си. Пред репортер на Plovdivnow.bg шивачките споделиха, че от няколко дни на телефона, който досега са използвали за контакт с нея, отговаря мъжки глас. Припомняме, че наш репортер направи неколкократни опити да се обърне за коментар към ръководството на цеховете в Раковски, Кричим и Гьоцис, но те се оказаха безуспешни.
Омбудсманът Мая Манолова също е имала среща с госпожа Найденова в Инспекция на труда, но тя не се е появила заради здравословни причини. Манолова увери протестиращите, че ще бъдат използвани законовите механизми, за да бъдат изплатени заплатите. Тя посъветва шивачките да не подписват връчения им документ, а да изчакат предприятието да обяви фалит и в България.
Предприятието дължи на служителите си две работни заплати - за месеците март и април. Следващия месец те трябва да получат априлската си заплата, дължи им се и възнаграждение за дните на платения престой. В случай, че служителите бъдат съкратени, им се дължи и обезщетение.
Манолова обеща, че ако е необходимо, заплатите ще бъдат изплатени от Фонда за гарантиране на вземанията на работниците. Става дума за сума от около 320 000 лева, или дължимото на 200 служители.
След многократни опити Манолова успя да осъществи контакт с прекия ръководител на цеха. Жената, която се казва Александра, е позната на всички служители, тъй като първоначално работела в цеха в Кричим, а в последствие станала ръководител на предприятието край Раковски.
"Не е незаконно човек да обяви фалит. Нека си съдействаме, за да може да решим въпроса най-безболезнено за служителите Ви", призова Манолова по телефона. Омбудсманът опита да осъществи връзка и с г-жа Найденова, както и със собственика на фирмата, но също като служителите, не успя да се свърже с нея.
Към този момент няма изявление от Управителния съвет от „Тренд Фешън”.