Разминаване в данните за изгорелите отпадъци при пожара в Царацово

Автор: Парашкева Иванова 8375
Разминаване в данните за изгорелите отпадъци при пожара в Царацово

Пожар избухна в цех за преработка на отпадъци в село Царацово на 15 август, около 16.30 часа. Наш репортер се отзова на сигнал на местни жители, разтревожени от кълбата черен пушек със задушлива миризма. По неясни причини репортерът ни не бе допуснат на мястото на инцидент, а поведението на собственика Иван Ангелов постави доста въпросителни. PlovdivNow.bg изпрати няколко въпроса до РИОСВ, които имат задължение да замерват замърсяванията на въздуха при подобни инциденти и париодично да контролирал депата, в които се съхраняват различните отпадъци. Репортерско проучване показа, че Иван Ангелов, който е собственик на фирма „Анес-96“ и управител на „A&G  Consult” има лиценз за преработка и транспортиране на изключително широка гама отпадъци, включително и такива , които попадат в категорията "опасни". Сред тях са пестициди, опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества, отпадъци, съдържащи масла и нефтопродукти, луминисцентни тръби и други отпадъци, съдържащи живак,  излязло от употреба електрическо и електронно оборудване,  утайки от септични ями, стари гуми, наакладки, съдържащи азбест и пр. Ангелов има няколко площадки на различни места в областта.

Според справката на пожарната в цеха са изгорели 7 тона отпадъци. Собственикът на площадката Ангелов в интервю за TrafficNews.bg и PlovdivNow.bg заяви, че това е цифрата, която той е казал на огнеборците, но в същото време количеството е много по-малко. От РИОСВ съобщават, че количеството неопасни отпадъци, изгоряло по време на пожара е около 0,5 кубични метра. Разминаването в двете цифри е доста сериозно и може да заинтересува ако не полицията, то със сигурност застрахователите.

Според Инспекцията в депото са горели неопасни отпадъци и станциите АИС „Каменица“ и АИС „Тракия“ не са отчели повишени нива на замърсяване. На място допълнителни замервания не са извършени. Според инспекторите са горели пластмасови отпадъци, които са били върху транспортни ленти в цеха.

Това, разбира се, не обяснява агресията, проявена от управителя срещу репортера ни Деница Лещева. На мястото Лещева е задържана от управителя на склада Иван Ангелов, телефонът й е измъкнат от ръцете и негова служителка изтрива снимки и клипове от мобилното устройство. Освен това Ангелов я принуждава да подпише декларация, че няма да разпространява снимките. По-късно репортерката установява, че липсва картата с памет, върху която тя съхранява лични и служебни снимки. Неприятната ситуация се разигра пред очите на на двама патрулни полицаи от РПУ Труд.

На вниманието на читателите предоставяме отговорите, получени от РИОСВ - Пловдив:

- Кой и кога сигнализира РИОСВ за пожара в складовата база?

- Сигнал за пожар на площадка на „Анес-96“ в с. Царацово е подаден на „зелен“ телефон на РИОСВ – Пловдив чрез център 112 в 16:45 часа на 15.08.2018 г.

 - Изпратихте ли екип, който да направи проверка и какво е констатирала тя?

 - От експерти на РИОСВ – Пловдив е извършена проверка на място. На нея е присъствал и управителят на „Анес-96“ ООД. Той е обяснил, че пожарът е възникнал в 16:45 ч. по време на работа, при механично третиране на отпадъци – пластмасови опаковки и композитни опаковки (неопасни отпадъци). Разположеният на площадката шредер се е възпламенил и огънят е обхванал транспортните ленти, на които е имало отпадъци. Вследствие на огъня, обхванал гумените транспортни ленти, се е формирал гъст черен дим. На изхода на шредера в момента на пожара е имало около 4 кубични метра млянка от шредирани пластмасови опаковки. Количеството неопасни отпадъци, изгоряло по време на пожара е около 0,5 кубични метра.

По думите на управителя на дружеството при възникването на пожара той лично е подал сигнал на център 112. Три пожарни автомобила са пристигнали и бързо са потушили пламъците.

 - Какво точно е горяло на базата?

- Горели са пластмасови опаковки и композитни опаковки (неопасни отпадъци), както и транспортните ленти на възпламенилия се шредер, като са изгорели около 0,5 кубични метра млянка от шредирани пластмасови опаковки.

 - Имало ли е замърсяване на въздуха след пожара?

Aвтоматичните измервателни станции – АИС „Каменица“ и АИС „Тракия“ в Пловдив не са констатирани превишения на основните замърсители, характеризиращи качеството на въздуха за времето на възникване и потушаване на пожара в периода от 17:00 до 18:00 ч. на 15.08.2018 г. и през следващите два дни. Предвид локалния характер и ниския интензитет на пожара допълнителни измервания на въздуха не са извършвани.

- От публичните регистри се вижда, че компанията има разрешителни за транспортиране на редица видове опасни отпадъци – има ли право да ги съхраняват?

 - Фирмата има издадено решение за регистрация по чл. 35, ал. 3 и 5 от Закона за управление на отпадъците, за извършване на дейности по събиране и транспортиране на отпадъци. Тя има издадено от РИОСВ – Пловдив и решение за извършване на дейности по третиране на отпадъци, съгласно изискванията на същия закон.

 - Правени ли са досега други проверки на въпросния обект, и какво са показали резултатите?

- Съгласно издаденото решение за извършване на дейности по третиране на отпадъци, дружеството подлежи на контрол от страна на инспекцията поне веднъж годишно. Проверките са с цел осъществяване на контрол по изпълнение на екологичното законодателство, като при последните извършени проверки от страна на РИОСВ – Пловдив през 2017 г. не са констатирани нарушения.

 

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина